Pokud je člověk nemocný a nemoc stále nechce odeznít, je nutné zbavit tělo toxinů. Proto je třeba dodržovat intenzivní pitný režim, ideálně zvýšit denní dávku tekutin až na 3 litry. Je doporučováno pít balenou pramenitou vodu a do vody nebo vlažného čaje je také dobré vymačkat citrón a doplnit vitamín C.
Co vařit při nemoci?
Vhodné jsou především silné zeleninové vývary se zeleninou, miso polévky nebo krémové polévky. Pokud máme hlad, můžeme do polévky přidat i uvařenou rýži nebo jinou obilovinu.
Jak se vypotit při nemoci?
Během onemocnění jako chřipka či nachlazení by člověk měl pít dostatek tekutin, aby se z těla vyplavily nežádoucí látky. Nejlepší je heřmánkový, jitrocelový nebo šípkový. Skvělá je i mateřídouška a meduňka. Možná je jak kombinace, tak jednodruhohý čaj.
Co jíst a pít při nachlazení?
Vhodné jsou především masové a zeleninové vývary. Kromě toho, že doplníte potřebné živiny, dodáte tělu i tekutiny a minerály. Jelikož tyto polévky se připravují slané, lze je použít i v rámci doplňování vypocených solí. Základem stravy je zelenina Maso je třeba volit spíše libové; pečené, vařené nebo dušené.
Co jíst při kašli?
Ovoce a zelenina A ještě lépe uděláte, když se zaměříte na ovoce a zeleninu, která má úplně nejvíc vitamínu C. Z těch u nás dostupných jsou to třeba papriky, petrželová nať, brokolice, kapusta nebo černý rybíz. A samozřejmě šípky, které seznamu potravin s nejvyšším obsahem vitamínu C vévodí.
Jak usnout při nemoci?
Pohrajte si s polohou při spánku Pokud kašlete nebo máte ucpaný nos, podložte si hlavu a vrchní část zad tak, aby byly výš než zbytek těla. Pomůže vám s tím více polštářů nebo složená deka. Díky tomu uvolníte nosní dutiny a bude se vám lépe dýchat. Během nachlazení se vám bude lépe spát na boku.
Jak se rychle uzdravit?
Ideálním pomocníkem je na to vitamín C, který pomáhá přirozené imunitě těla při nachlazení. Vhodným řešením je také využít česnek, který je přírodní antibiotiku. Dopřejte si také často třeba čaj s medem a citronem. Případně si nakrájejte pomeranč nebo užívejte vhodné doplňky stravy.
Proč se potit při nemoci?
Tělo se přirozeně ochlazuje potem, který se na pokožce odpařuje. Pocení se proto může využít jako přirozený způsob pro snížení teploty.
Co nejíst při bolesti v krku?
Při nachlazení, rýmě i zvětšených mandlích platí stejná pravidla pro úpravu jídelníčku: vynechat sladké, moučné a mléčné pokrmy, ovoce, džusy apod. Ty totiž zdravotní stav zhoršují a mandle se po nich ještě více zvětšují.
Na co pomaha grog?
Pokud si dáte při nachlazení horký grog, rozhodně vám neublíží, ale ani vaše zdravotní obtíže nevyřeší. Jedinou skutečně účinnou formou, kterou alkohol léčí, je při bolesti krku, kdy kloktání alkoholu pomáhá dezinfikovat. Pokud pak polknete, nejspíš vám bude dobře na těle.
Co pít při rýmě?
Pijte vodu a bezinkový čaj: Při nachlazení je důležité pít hodně tekutin, ale přednost dejte vodě. Vypustit byste měli nápoje s vysokým obsahem cukru. Pijte vodu nebo bylinkové čaje bez kofeinu (kofein má diuretické účinky).
Co nejíst při zahlenění?
Při velkém zahlenění je vhodné snížit příjem všech potravin obsahujících lepek (pšenice, oves, ječmen a žito) a všech druhů sladkostí. Významné množství moderních jídel a potravin je již tepelně zpracováno, uvařeno a znovu ohříváno, sterilováno, mraženo, což znamená, že enzymy v nich obsažené jsou už zničené.
Co dát večer na kašel?
Najdete je v léčivých přípravcích jako SINECOD, LEVOPRONT nebo ROBITUSSIN ANTITUSSICUM. Dráždění ke kašli zmírní také bylinné pastilky s obsahem lišejníku nebo slézový čaj. Pro děti jsou na zklidnění kašle večer vhodné kapky FENISTIL.
Co pomáhá od kašle?
Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek a čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek). Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý.
Co nejíst na zácpu?
Při zácpě je dobré vyhnout se smaženým jídlům, předsmaženým polotovarům a pokrmům z fast foodu – takové potraviny jsou těžko stravitelné a navíc mají velmi nízký obsah vlákniny. „Tělu škodí také přespříliš cukru a tuku. Bonbony a dezerty či pečivo z bílé mouky zácpu jenom zhorší. Stolici staví také banány a borůvky.
Jak urychlit uzdraveni?
Ideálním pomocníkem je na to vitamín C, který pomáhá přirozené imunitě těla při nachlazení. Vhodným řešením je také využít česnek, který je přírodní antibiotiku. Dopřejte si také často třeba čaj s medem a citronem. Případně si nakrájejte pomeranč nebo užívejte vhodné doplňky stravy.
Co vařit při zácpě?
Účinná je mrkev, červená řepa, celer, kapusta, zelí nebo špenát. Sýrová mrkev nebo šťáva z ní mám spíše projímavé účinky, vařená se naopak doporučuje v případě průjmu.
Co nejíst na kašel?
Omezte živočišné potraviny a cukry Omezte pečivo a ovoce, při nemoci je na čas zcela vynechte. To jsou základní dietetická opatření, která pomohou vyčistit dýchací cesty a střeva.
Co jíst když je vám špatně?
Co jíst a pít při zvracení Pokud vám rohlíky a křupky nedělají zle, pomalu zařaďte nemastná jídla a konzumujte je v malých dávkách. Nejlépe se snáší nemastné ovesné a bramborové kaše, vařená mrkev, libové kuřecí maso, nemastné vývary a klasika v podobě dětských piškotů, banánů a rýže.
Jaké ovoce snižuje teplotu?
Naštěstí je mnoho druhů ovoce, které nás dokážou ochladit: jahody, angrešt, rybíz, meloun, borůvky, ananas, banány, kiwi, mango, citrusy. Přidat můžeme ještě takový tvaroh nebo jogurt, vlastně veškeré potraviny, které obsahují hodně vody a jsou lahodné po vychlazení.
Co se deje v těle při zimnici?
Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.
Co dát k jidlu při horečce?
Pro běžná onemocnění má dětský organismus dostatečné rezervy energie. Dítě tedy nikdy do jídla nenutíme! Pokud však jídlo vyžaduje, pak podáváme nastrouhané ovoce, kompoty, ovesnou kaši, jáhly či rýži. Nemělo by jíst maso, vejce, sladké mléko, tučné potraviny a sladkosti.
V jaké poloze spát při kašli?
Nejvhodnější poloha při kašli je na zádech, kdy hlavu a záda máte podložené (dekou či polštáři), aby byly výše než zbytek těla. Díky tomu uvolníte nosní dutiny a bude se vám lépe spát. Poloha v leže totiž může více dráždit ke kašli.
Jak zastavit nemoc v pocatku?
Při prvních náznacích ucpávání nosní dutiny je vhodné použít solný nosní sprej, který zpomalí další projevy. Pomáhá také teplá sprcha, vlhké teplo lépe zprůchodní ucpané dutiny. Případně zkuste nastrouhat dvě lžíce křenu a přidejte lžíci medu. Po této "dobrotě" se vám prý rýma spolehlivě spustí a půjde i lépe smrkat.
Jak se rychle zbavit rýmy a kašle?
Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.
Jak se zbavit zahlenění organismu?
na podporu odkašlání a ztekucení hlenu se užívají léky ze skupiny expektorancia. Neúčinnější jsou léky s účinnou látkou erdostein (Erdomed- ten užíváte) či acetylcystein (ACC). Dále můžete sáhnout po lécích s účinnou látkou ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene) či bromhexidin (Bromhexin).