Doporučuji začít s 300 g soli na 10 l vody a ryby nechat v láku 8 hod. Teplota láku by neměla překročit 12 °C. Lák lze doplnit o různé koření jako např. pepř, bobkový list, jalovec, kopr, šalvěj, u uzení kapra můžeme i česnek a další.Uzení ryb Kapra nakrájim na potkovy tak 3 cm široký pak ho naložím do hrnce se slanou vodou. Do vody dám na 1,5-2 litru asi 150 gramů soli a aspon 4 stroužky česeneku bud ho nakrájím nebo rozmačkám.
Jak naložit uzeného kapra?
Vodu se solí jednoduše krátce povaříte, aby se sůl rozpustila, přisypete koření a bylinky (hodí se například bobkový list, nové koření, pepř, šalvěj nebo kopr – záleží jen a jen na vás) a povaříte 5 minut. Očištěné a omyté kapry pak do láku naložíte přes noc.
Jak naložit kapra?
Naporcovaného kapra naložte do mléka – nejméně na dvě hodiny, maximálně přes noc. Pro fajnšmekry rybu naložte na pár hodin do bílého vína. Kdo má rád chlapštější chutě, může kaprovi naopak dopřát několikahodinovou pivní lázeň. Kapří maso zkuste krátce před obalením a následným smažením zakapat šťávou z citronu.
Jak dlouho naložit kapra?
Sladkovodní ryby vydrží čerstvé při teplotě 0 °C až 4 °C zhruba čtyři dny. Rozhodně není vhodné kvůli skladování v řádu dní kapří maso zmrazovat, protože neodborným zmražením dochází k zhoršení jeho kvality.
Jak dlouho naložit ryby na uzení?
Nasolená ryba se ve vodorovné poloze položí do nádoby (nejlépe plastové), která je odolná vůči působení soli. Rybu necháme rozležet v chladné místnosti. Menší ryby necháme stát nasolené maximálně 3 hodiny, makrely snesou i 4 hodiny. Extra dlouhou dobu pro nasolování potřebuje losos - podle váhy 10 - 15 hodin.
Jak naložit uzeného kapra?
Vodu se solí jednoduše krátce povaříte, aby se sůl rozpustila, přisypete koření a bylinky (hodí se například bobkový list, nové koření, pepř, šalvěj nebo kopr – záleží jen a jen na vás) a povaříte 5 minut. Očištěné a omyté kapry pak do láku naložíte přes noc.
Kolik soli na uzení kapra?
Doporučuji začít s 300 g soli na 10 l vody a ryby nechat v láku 8 hod. Teplota láku by neměla překročit 12 °C. Lák lze doplnit o různé koření jako např. pepř, bobkový list, jalovec, kopr, šalvěj, u uzení kapra můžeme i česnek a další.
Jak uchovat uzeného kapra?
Volně ložené uzené výrobky z Třeboňského kapra je možno skladovat po dobu až 10 dní při teplotě 1 – 8 °C. Vakuované výrobky mají trvanlivost o něco delší (14 dní). Skladují se při teplotě 0 – 4 °C. U konkrétního výrobku však vždy vycházejte z údajů, které jsou uvedeny na obale.
Proč nakládat kapra do mléka?
Mléko přelijte do širší mísy, přidejte pár kapek citronové šťávy a naložte do něj filety kapra – ztratí svůj rybí zápach.
Jak nejlépe smažit kapra?
Filety bohatě zakápneme citronovou šťávou, přikryjeme fólií a dáme do lednice odležet. Až přijde čas, filety obalíme v klasickém trojobalu – v hladké mouce ochucené solí, v rozšlehaných vejcích a ve strouhance. Nikdy nedávejte obalené maso nebo rybu do lednice – strouhanka zvlhne a špatně se bude smažit.
Jak smažit kapra s kůží?
Filety z kapra dobře osolíme z obou stran, položíme kůží dolů a necháme minimálně 3 hodiny odležet. Pak z obou stran potřeme rozetřeným česnekem a obalíme v trojobalu.
Jak uchovat kapra do druhého dne?
Rybu dáme na talíř či větší nádobu a překryjeme mikrotenovou fólií. V lednici vydrží 2 dny, aniž by utrpěla kvalita masa. Pokud je možnost využití vakuového přístroje, takto ošetřená ryba vydrží v lednici 3–5 dní v chlazené podobě bez nutnosti zmrazování, které výrazně sníží kvalitu suroviny,“ doporučuje Ing.
Kdy Nasolit kapra?
Nesolte dopředu. Většina z nás si kapra připraví den před Štědrým dnem. Řízky pokape citronem a osolí. Ale maso pak pustí šťávu a není tak chutné. Podle kuchaře je lepší si řízky jen nakrájet, ochutit citronem a sůl vytáhnout maximálně dvě hodiny před smažením.
Co se zbytkem smaženého kapra?
Každoročně zbytky smaženého kapra nakládáme a po krátké době nás čeká pochoutka v podobě pečenáče. Postup: 660 ml octa a 330 ml vody přivedeme k varu, přidáme koření a kořenovou zeleninou, cukr a sůl. Nálev by měl být výrazně sladkokyselý.
Jak poznat že už je maso uzené?
Že už maso dosáhlo požadovaného stavu poznáte podle barvy, která by měla být sytá a tmavá. Pozor ale na to, aby nebylo maso v udírně příliš dlouho. Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké.
Jak naložit úhoře na uzení?
Kdy se soli ryba?
Solení a kořenění Věřte, že stačí solit a kořenit rybu až těsně před samotnou tepelnou úpravou, větší porce či celé ryby pak v řádu desítek minut dopředu. Názor, podle nějž sůl z rybího masa vyhání šťávu a svalovinu poškozuje, není správný. Sůl naopak po určitou dobu v rybím mase šťávu stabilizuje.
Jak naložit makrely na uzení?
Rozmražené a opláchnuté ryby uložíme do vhodné nádoby, zalijeme vodou, ve které jsme dobře rozmíchali odváženou sůl a necháme asi 10-12 hodin odležet. Před uzením každou makrelu napíchneme na hák a všechny najednou je vložíme do vyhřáté udírny.
Na jakém dřevě udit ryby?
Olšové dřevo – dodává masu velmi jemnou lehce nasládlou chuť a barví maso dozlatova, maso je měkké a voňavé. Hodí se na ryby, drůbež, světlou zvěřinu, vepřové maso. S touto dřevinou nic nepokazíte. Břízové dřevo – dodává masu jemnou chuť a vytváří tmavou kůrku, ale pozor na teplotu a suchost dřeva.
Jak naložit ryby?
Ryby se naloží do slaného láku asi na tři dny, poté se vyndají, vyperou a zalijí velmi silným octovým lákem. Nechají se tak zcela ponořené další tři až čtyři dny. Ryby vyndáme, opět vypereme, vytáhneme páteř a spolu s ní měkké žeberní kosti s ocasní ploutví.
Jaké dřevo je vhodné na uzení?
Pro uzení jsou ideální především švestka, jabloň a hrušeň, ale opět se doporučuje využít je spíše v určité fázi, nejlépe v druhé polovině uzení. Z počátku je vhodnější třeba dub nebo buk. Pokud zvolíte správnou délku hoření daného dřeva, výsledkem bude krásná vůně, která se přenese do masa.
Jak naložit uzeného kapra?
Vodu se solí jednoduše krátce povaříte, aby se sůl rozpustila, přisypete koření a bylinky (hodí se například bobkový list, nové koření, pepř, šalvěj nebo kopr – záleží jen a jen na vás) a povaříte 5 minut. Očištěné a omyté kapry pak do láku naložíte přes noc.
Jak se udí?
První hodinu ponecháte maso v udírně na 45 °C až 60 °C. Poté teplotu pomalu zvyšujte na 80 °C až 100 °C, aby se maso důkladně propeklo a nezůstalo syrové. Druhá fáze trvá také zhruba hodinu. Ve třetí fázi dochází k takzvanému zakuřování, respektive vybarvování, kdy maso dostává kouřové aroma.
Jak dlouho se udí sumec?
Teplým kouřem v rozmezí 60 až 80 stupňů pak (podle velikosti balíčků) maso udíme asi 3 až 5 hodin. Správně vyuzený sumec musí být křehký, jeho maso se odděluje od páteře, povrch je suchý, vybarvený do hnědá a maso ztratilo syrovou chuť. Pozor! Takto vyuzený sumec má omezenou trvanlivost.
Jak pripravit rybu na uzení?
Po naložení v soli je nutné ryby opláchnout v čisté vlažné vodě. Rybu nesušte, jen ji nechte okapat, aby během uzení získala krásnou zlatavou barvu. Celou rybu, případně nakrájené podkovy, pak napíchněte na háčky v udírně. Menší kusy nebo malé ryby je lepší položit na síťované rošty potřené olejem.
Jak dlouho zavařovat uzené ryby?
Tříhodinové zavařování lze rozdělit na dva dny, první den třeba 2 hodiny, druhý den 1 hodinu. Správně zavařené rybí konzervy mají čirý olej, ne kalný. Zavařené uzené maso lze konzumovat samotné s chlebem, pečivem, nějakou zeleninkou, posypané cibulkou.