2. Kvásek smrdí Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel.
Jak poznám že je kvásek hotový?
Čtvrtý den byste měli mít kvásek hotový, má to však pár háčků. Možná bude potřebovat ještě jeden den krmení. Nemáte-li doma dobře vytopeno nebo byla mouka trošku starší, může se stát, že dostatečně nevzrostl (poznáte to na sklenici) a nevytvořil pořádnou „čepici“, tedy vypouklý povrch plný dírek od bublin.
Jak má vypadat správný Rozkvas?
Zralý rozkvas poznáte dle krásných bublinek, které míří k povrchu a prostupují celou hmotou. Přirovnala bych ho k čokoládě s bublinkami. Ideální je, když máte větší nádobku, v níž zaděláváte už rozkvas a pak už jen přiléváte, přisypáváte. Zadělané těsto nechte alespoň 30min odpočívat.
Co mám dělat se zbytkem kvásku?
Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.
Jak obnovit kvásek?
Krmivo je vlastně hrozně jednoduché: stačí do kvasu přisypávat mouku a přilévat vodu v poměru asi 1:1 k přisypané mouce. Do pšeničného kvasu (vhodného na bagety a bílý chléb) mouku pšeničnou, do žitného (na český chleba a krkonošské kyselo) mouku žitnou.
Jak dlouho trvá než vzejde kvásek?
Jak probudit kvásek?
Nakonec to nejdůležitější, a to návod, jak kvásek opět probudit. V troše vlažné vody (asi 50 g) kvásek co nejlépe rozmíchejte a doplňte moukou do obvyklé hustoty. Přes noc by se měl probudit, nicméně doporučuji pak ještě alespoň jeden krmicí cyklus (takže vyhodit vše až na lžíci nebo dvě a doplnit podle potřeby).
Jak urychlit Rozkvas?
- celkový postup přípravy se dá urychlit, když uložíte rozkvas do vypnuté trouby s miskou vařící vody, většinou je takto rozkvas hotový i za 3 hodiny a těsto v míse i v ošatce vykyne max. za 1,5 hodinu, po upečení je chleba stejný jako při delším kynutí
Co s odebraným kváskem?
Po dobu 10-14 dnů 2 x denně z kvásku odebereme 10 g, ty nakrmíme 40 g vody a 40 g žitné chlebové mouky, zbytky kvásku (po odebrání) můžeme postupně ukládat všechny dohromady do lednice a přidávat pak kvásek do jakéhokoliv kynutého těsta – na chleba, rohlíky aj. Výrazně zlepší jejich chuť.
Co dělat když nevzejde kvásek?
Velmi snadno se totiž může stát, že vám kvásek nevzejde a vy si budete muset zadělat na nový. Čerstvé droždí rozdrobte, zasypte ho lžičkou cukru, zalijte ho vlažným mlékem a malinko ho pomoučněte moukou. Kvásek odložte na teplé místo a nechte ho odpočívat.
Jak dlouho vydrží kváskový chléb?
Pokud kváskový, ale ze světlé mouky, moc dlouhou životnost nečekejte. Peču z kváskový z kombinace celozrnných muk a zabalený v utěrce vydrží chllba v pohodě 5 dní (tzn. s chutí lze chleba konzumovat přímo). Bez rozpraskání střídy i bez plísně vydrží dalších několik dní, ale už je potřeba rozpéct na topinku atp.
Jak poznat že je chleba vykynutý?
Chléb by měl asi 2x zvětšit svůj objem a řídit se můžeme i prstovým testem: Když píchneme do těsta a neudělá se skoro žádná jamka, těsto není dobře nakynuté a musíme mu nechat čas. Pokud píchneme, udělá se jamka, ale pomalu se vrátí do původního tvaru - pak je chleba správně nakynutý a můžeme ho péct.
Proč je kvásek kyselý?
Příliš kyselá až hořká chuť může být způsobena použitím starého a přezrálého kvasu při výrobě těsta. Kyselá chuť tak může být způsobena vývinem většího množství kyseliny octové, resp. mléčné v kvasu. Vzhledem k tomu, že je kvásek jednou z nejdůležitějších surovin pro výrobu chleba, je důležité ho umět dobře připravit.
Jak oživit Suchý kvásek?
Ať už máte kvásek sušený nebo těstový, nyní je čas ho probudit. V troše vlažné vody (cca 50 g) kvásek co nejlépe rozmíchejte a doplňte moukou do obvyké hustoty. Přes noc se dá určit dohromady, nicméně doporučuji pak ještě alespoň jeden krmicí cyklus (takže vyhodit vše až na lžíc-dvě a doplnit podle potřeby).
Jak oživit mražený kvásek?
Je to poměrně rychlý proces. Zcela suchý kvásek pak rozlámete a uložíte v dobře těsnící tmavé sklenici. Probudíte ho namočením ve vodě, počkáte 1-2 dny, než se objeví bublinky a začnete přikrmovat. Silný kvásek tak určitě získáte dříve, než kdybyste zakládali a posilovali nový.
Jak často dokrmovat kvásek?
Aby kvásek nehladověl Když už jste si kvásek úspěšně založili či ho od někoho získali, je potřeba z něj minimálně jednou za týden (nejlépe dvakrát) upéct chleba, nebo kvásek „nakrmit“.
Jak Rozkvasit kvásek?
Do rozkvasu pro těsto na chleba je potřeba asi lžíce mateřského kvásku – zamícháme jej s recepturním množstvím vody a mouky určené na rozkvas a necháme podle pokynů v receptu dobře vykvasit (hotový rozkvas má hodně zvětšený objem, lehce kyselkavě voní a na povrchu se objevují kráterky po prasklých bublinkách).
Proč mi nevzešel kvásek?
Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu. Pokud vyndáme droždí z ledničky a jdeme z něj dělat ihned kvásek, můžeme si být prakticky jisti, že nám kvásek nevzejde. Droždí a mléko by mělo být vlažné či při pokojové teplotě, totéž platí i o ostatních ingrediencí, které budeme přidávat později do těsta, například vejce.
Jak dlouho se dělá Rozkvas?
Rozkvas musí být zralý, nikoli přezrálý. Pokud rozkvas překvasí, chléb nedostatečně kyne, při pečení padá, nedrží tvar, placatí, v chuti může být více nakyslý. Fakt: rozkvašování trvá 8 – 12 hodin.
Proč je kvásek kyselý?
Příliš kyselá až hořká chuť může být způsobena použitím starého a přezrálého kvasu při výrobě těsta. Kyselá chuť tak může být způsobena vývinem většího množství kyseliny octové, resp. mléčné v kvasu. Vzhledem k tomu, že je kvásek jednou z nejdůležitějších surovin pro výrobu chleba, je důležité ho umět dobře připravit.
Jak poznam dobrý kvásek?
Kvásek se za 9–12 hodin od posledního nakrmení ani nepohnul. Žádný náznak bublinek či života. Pokud je kvásek ve stavu rození (tj. kvásek teprve zakládáte a má jen pár dní), je tento stav pár dní po založení běžný a je třeba vydržet a krmit, brzy se kvasinky namnoží a on se opět rozjede.
Kde nechat vzejít kvásek?
Vlijeme do důlku v mouce (tedy mouku, kterou potřebujeme již na nějaký hotový recept.) A dáme do vyhřáté trouby 40-50°C, přikryjeme utěrkou, aby nešlo zbytečně na kvasnice ostré teplo, které trouba při sepnutí a vyhřátí vytváří. Nebo dáme mísu na nějaké teplé místo. Během patnácti minut by měl kvásek krásně vzejít.
Jak zachránit kvásek?
Nevadí. Vezměte novou skleničku s víčkem, dejte do ní žitnou mouku, smíchejte s vodou a nakonec přidejte na špičku nože starého kvásku. Uvidíte, že se pěkně zase rozjede. Kvásek je dobré jednou za čas (měsíc dva) vyvětrat.
Proč chleba při pečení spadne?
Co s chlebem po upečení?
Potíráním chleba během pečení docílíte jeho zvlhčení a oddálíte tak začátek tvrdnutí kůrky. Zároveň ale troubu ochladíte, což nemusí být žádoucí. Jestliže chleba potřete asi 10 minut po upečení slanou vodou, bude kůrka měkčí a sůl zvýrazní její chuť. A taky nemusíte potírat chléb vůbec ničím.
Proč se překládá chleba?
Juliana radí kynout těsto v plastové přepravce vymazané troškou oleje. Během kynutí několikrát těsto „přeložit“, zhruba tak po 45 minutách. To je důležité zvláště pro lidi, kteří nemají možnost opravdu kvalitně těsto promíchat. Až přemístíte těsto do ošatky, musí téměř dvojnásobně zvětšit objem.