Co prožívá člověk, který tím trpí? Většinou se mu zvětšuje objem břicha, takže to pozná tak, že se nevejde do kalhot, do kterých se předtím vešel, nedopne pásek, přibírá na váze. Břicho ho může i bolet, spíš ale pacient může cítit takový divný tlak v břiše nebo mít pocit špatného trávení.
Proč se tvoří voda v břiše?
Nejčastěji vzniká v důsledku jaterního selhání, často při cirhóze jater a portální hypertenzi, kdy je ve vrátnicové žíle zvýšený krevní tlak. Další příčinou může být srdeční selhání, kachexie, a nepříliš často venookluzivní nemoc, trombóza portální žíly či Buddův-Chiariho syndrom a další.
Co znamená tekutina v břiše?
Ascites (fluidoperitoneum) je hromadění nadměrného množství volné tekutiny (výpotku, transudátu) v břišní dutině. Jednou z příčin vzniku ascitu může být přítomnost metastáz na pobřišnici (karcinóza peritonea), další příčinou může být onemocnění jater či srdce, popřípadě zánět (pak se tekutina označuje jako exsudát).
Jak poznat tenzní ascites?
Základem diagnostiky ascitu je fyzikální vyšeření a zobrazovací vyšetření. Fyzikálním vyšetřením prokážeme ascites až při množství více než 2 litry. Při fyzikálním vyšetření pohledem pozorujeme břicho na niveau, případně vyhlazený pupek či umbilikální kýlu. Pohmatově břicho může být měkké i tvrdé při tenzním ascitu.
Jak léčit ascites?
Ascites je nejčastější komplikací pokročilé jaterní cirhózy. Léčba ascitu, který dobře reaguje na diuretika a omezení příjmu sodíku, není složitá. Spočívá v podávání kličkového diuretika v kombinaci s antagonistou mineralokortikoidů, nejčastěji užívaná je kombinace furosemidu se spironolaktonem.
Proč se tvoří voda v břiše?
Nejčastěji vzniká v důsledku jaterního selhání, často při cirhóze jater a portální hypertenzi, kdy je ve vrátnicové žíle zvýšený krevní tlak. Další příčinou může být srdeční selhání, kachexie, a nepříliš často venookluzivní nemoc, trombóza portální žíly či Buddův-Chiariho syndrom a další.
Jak poznat oslabené játra?
Přetížená játra nemusí zvládat detoxikaci, což se může projevit příznaky jako dyspepsie (trávicí obtíže, které zahrnují mimo jiné pocit plnosti v břiše, nevolnost, zvracení, průjem, zácpu či plynatost), malátnost, bolesti hlavy, poruchy menstruační periody, bolesti kostí a svalů a ztuhlost.
Jak se projevuje rakovina jater?
Mezi hlavní projevy rakoviny jater patří bolesti břicha, velká únava, nechutenství, úbytek váhy, žloutenka či zvětšení břicha kvůli výpotku. Játra bývají při rakovině zvětšená, tuhá a na povrchu nerovná. Hlavním způsobem léčby rakoviny jater je chirurgické odstranění nádoru, krajním řešením je také transplantace jater.
Jak se projevuje zánět pobřišnice?
Hlavními projevy peritonitidy jsou akutní bolest břicha, palpační citlivost a ztuhlost břišních svalů. Tyto projevy zesilují při pohybu pobřišnice, například při kašli, ohnutí nohou nebo testu na Blumbergův příznak – když rychle oddálíme ruku od zmáčknutého břicha, velmi to bolí.
Jak dlouho se dá žít s cirhózou jater?
Pacienti s již rozvinutou cirhózou, kteří dokáží abstinovat, mají 5-ti leté přežití 90%. Pacienti, kteří v konzumaci alkoholu pokračují, méně než 60%. U pokročilé jaterní cirhózy provázené komplikacemi toto číslo klesá až pod 35%.
Co to je Hepatopatie?
Jako hepatopatie se označují nenádorové poruchy jater, které se projevují zvýšenou aktivitou jaterních enzymů. Příčiny tohoto sta- vu mohou být různé, patří k nim i stavy po prodělaném zánětlivém onemocnění jater.
Jak vzniká Cirhoza jater?
Cirhóza jater je závažné chronické onemocnění, při němž dochází k vážnému poškození jater. Nejčastěji se rozvíjí v důsledku dlouhodobé nadměrné konzumace alkoholu nebo u pacientů, které trápí virová hepatitida typu B a C.
Co je to jaterní encefalopatie?
Jaterní encefalopatie je soubor vratných neuropsychických příznaků. Vzniká při akutním jaterním selhání, při kterém dojde k zániku jaterních buněk a tedy k poruše jaterní detoxikační funkce. Jaterní encefalopatie také vzniká při chronickém jaterním onemocnění, nejčastěji při jaterní cirhóze.
Co způsobuje zavodnění organismu?
Mastná jídla, příliš cukru, bílá mouky, konzervanty, alkohol a především vysoký obsah soli ve stravě ... To vše může mít vliv na rovnováhu organismu, který poté začne zadržovat vodu v těle.
Co způsobuje vodu na plicích?
Na vině může být například pneumonie (zápal plic) a plicní embolie, ale objevuje se také voda na plicích při rakovině (karcinom průdušek a plicního parenchymu, rakovina prsu, maligní lymfom). Méně často se pak tyto komplikace rozvíjí vlivem systémových zánětů, kam patří revmatoidní artritida či lupus erythematodes.
Jak si zničit játra?
Hlavní viník: alkohol Některým játrům uškodí i dvě piva denně, jiná snesou třikrát tolik. Cirhóza však může postihnout i člověka, který nepije, a to prostřednictvím žloutenky typu B a C. Infekční hepatitida typu B je vysoce odolný virus, který napadá v první řadě játra.
Proč se tvoří voda v břiše?
Nejčastěji vzniká v důsledku jaterního selhání, často při cirhóze jater a portální hypertenzi, kdy je ve vrátnicové žíle zvýšený krevní tlak. Další příčinou může být srdeční selhání, kachexie, a nepříliš často venookluzivní nemoc, trombóza portální žíly či Buddův-Chiariho syndrom a další.
Jak bolí selhání jater?
Játra mohou fyzicky bolet, většinou díky jejich zduření a vznikajícímu tlaku v dutině břišní. Bolest je to tupá, lokalizovaná vpravo, těsně pod žebry. Může vás rovněž bolet v zádech pod lopatkami. Při některých chorobách se objevuje i výrazný otok, způsobený nahromaděním tekutiny v dutině břišní.
Jak se projevují problémy s játry?
Problémy s játry poznáme Potíže s funkcí jater se mohou projevovat i bolestí a otokem břicha, otoky nohou a kotníků, svědivou pokožkou, tmavě zbarvenou močí, světlou, nebo naopak krvavou či černou stolicí, chronickou únavou, nevolností nebo zvracením, nechutenstvím nebo tím, že se vaše kůže velmi snadno poškodí.
Jak dlouho trvá regenerace jater?
Tento proces bohužel trvá velmi dlouho a v závislosti na stupni poškození orgánu se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Je třeba poznamenat, že regenerační schopnost jater není neomezená.
Jak poznat rakovinu z krve?
Přítomnost zhoubného bujení v těle se dá skutečně poznat z krevních testů. Lékař odebere krev, do druhého dne mu laboratoř sdělí výsledek a brzy může být zahájena léčba rakoviny.
Jak začíná rakovina kosti?
Mezi hlavní projevy rakoviny kostí patří zvýšená bolestivost (nejčastěji v noci), teplota, celková únava, zduření měkkých tkání, bolestivý výrůstek na povrchu kosti nebo patologická zlomenina vzniklá při minimálním úrazu.
Jak se projevují zvětšená játra?
Příznaky a projevy steatózy jater V některých případech, kdy dojde k výraznějšímu zvětšení jater, může nemocný pocítit tlak, tah či pnutí v pravém podžebří, někdy i bolest. Přidružuje se pocit plnosti, snížení výkonnosti, únava, střídání zácpy s průjmem. Akutní alkoholická či těhotenská steatóza probíhají závažněji.
Co bolí na levé straně břicha?
Bolestivý střed levé části břicha připisujeme možnému zánětu močových cest - problémy s ledvinami. Bolest může způsobit i zácpa. Pokud křeče a bolesti pociťujete níže, může jít o gynekologické problémy, slepé střevo nebo zánět tlustého střeva. Bolesti v levé části mohou znamenat i zánět slinivky nebo zmíněné vředy.
Co je vpravo v břiše?
Pokud vás břicho bolí v pravé dolní části, nejčastěji se jedná o zánět slepého střeva (apendicitida). Bolest může začít v horní části břicha a dospod napravo se přesunout. Pokud nepolevuje a přidá se zvracení, nechutenství, teplota nebo průjem, je v takovém případě nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.
Co to je Peritonitida?
Peritonitida je zánět pobřišnice. Chemickou – působením chemických látek (žluč, moč, pankreatická šťáva, žaludeční obsah, krev), jsou-li tyto tekutiny sterilní, lze ji označit též jako peritonitidu aseptickou.