Pod drobnohledem jsou však maminky s podváhou, kterým lékař doporučí zvýšit příjem kalorií – ne však pomocí sladkostí a tučných jídel, ale jídel bohatých na zdravé tuky, např. avokádo, ořechy, sýry, olivový olej. U maminek s nadváhou je pak dobré hlídat přírůstek váhy ze zdravotních důvodů. Neměl by přesáhnout 14 kg.Jak se stravovat, abyste nepřibrala víc, než je nutné?
Obecně ženám, které nechtějí během těhotenství přibrat zbytečné kilogramy navíc, odborníci doporučují řídit se následujícími zásadami:
> Upravte své stravovací návyky. > Jezte 5–7x denně menší porce. > Jezte hodně bílkovin, sacharidů s nižším glykemickým indexem, méně tuků (jako ideální tuk se doporučuje jedna lžíce olivového oleje v zeleninovém salátu). ...
> Nejezte za dva. ...
Kdy se v těhotenství nejvíce přibírá?
Během prvního trimestru je ideální přírůstek kolem dvou kil, na konci druhého trimestru přírůstek do osmi kilo a během třetího dalších 4 – 7 kg. Jak jsem již ale uvedla, toto je velice individuální a nelze paušalizovat, jedná se o průměrnou, tabulkovou informaci, velice záleží na Vaší váze před těhotenstvím.
Jak v těhotenství moc nepřibrat?
Měla byste zvýšit příjem energie. Zvýšení příjmu potravy, ale neznamená, že jíte za 2 dospělé. Příjem kalorií navyšujte jen mírně, abyste během těhotenství nepřibrala víc než je nezbytně nutné. Pokud miminko zrovna čekáte, měla byste svůj denní příjem energie zvýšit zhruba o 10 až 15 % (o 255 kcal / den).
Kolik je normální přibrat v těhotenství?
Je-li těhotenství bez komplikací, měla byste přibrat zhruba 7, 5 – 15 kilogramů. Menší nebo větší přírůstek by mohl znamenat problém ohrožující zdraví vaše i vašeho dítěte. Zároveň je také důležité, jakým způsobem váha stoupá.
Jak se udržet fit v těhotenství?
Vhodnými aerobními sporty pro těhotné jsou aerobik, plavání, cvičení ve vodě, jízda na rotopedu a chůze na běžeckém páse. Snažte se cvičit třikrát až čtyřikrát týdně po dobu 30-40 minut. Začínejte pomalu a s nižší intenzitou.
Jak zahnat hlad v těhotenství?
noční hlad je v průběhu těhotenství naprosto normální. Klidně zařaďte do jídelníčku další večeři, ideálně s obsahem bílkovin (jogurt, kefír, sýr, šunka) doplněné například o kousek zeleniny. Rovněž doporučuji mít vždy na nočním stolku nějakou malou svačinku po probuzení abyste předcházeli ranním nevolnostem.
Jak rychle roste břicho v těhotenství?
V prvních třech měsících těhotenství byste měla přibrat kolem dvou kilogramů, ve druhém a třetím trimestru zhruba půl kila za týden. O ideálních váhových přírůstcích se ale vždy raději poraďte s lékařem.
Co nedělat v těhotenství?
Rozhodně není vhodné zvedání těžkých předmětů. Takže přesouvání nábytku a nošení těžkých nákupů rozhodně není vhodné. Další potencionálně riziková činnost je práce s chemikáliemi např. při malování nebo čištění odpadů.
Na co si dát pozor v těhotenství?
Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.
Kdy roste těhotenské bříško?
Pokud čekáte první miminko, těhotenské bříško se může objevovat až někdy kolem 16. týdne a okolí si může všimnout, že se s vámi něco děje. U maminek, které čekají druhého či již několikátého potomka, a mohou mít povolené vazy a břišní svaly, se bříško může objevit mnohem dříve.
Kolik přibrat v prvním trimestru?
Přibírání v prvním trimestru Přibývání na váze by mělo být spíše rovnoměrné. Pro některé je výjimkou první trimestr, který je často spojen se zažívacími obtížemi a nevolnostmi. Váhový příbytek během prvního trimestru je proto pouze 1-2 kilogramy.
Co nejvíce jíst v těhotenství?
Správná strava v těhotenství Měl by být pestrý a bohatý na čerstvé ovoce a zeleninu. Maso volte libové a kvalitní, pečivo pak celozrnné. Odměňujte se královskou snídaní a obědem, ale večer jezte střídměji, pravidelně po celý den pijte a stravu můžete doplnit i vitaminy pro těhotné ženy.
Jaké pohyby nedělat v těhotenství?
Během těhotenství se doporučuje vynechat všechny aktivity spojené s prudkými pohyby, jakož i ty, při kterých vám hrozí úraz. Zapomenout byste proto měla na cyklistiku, bruslení, jízdu na koni, míčové hry či extrémní sporty.
Co je dobré jíst v těhotenství?
Během těhotenství se doporučuje jíst vyváženou a pestrou stravu, která obsahuje dostatečné množství vitamínů. Ideální je do jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny, dále pak potraviny bohaté na živočišné a rostlinné tuky.
V jakém týdnu se pozná těhotenství?
Většina domácích testů dokáže detekovat hCG již 8 dní po vynechání menstruace. Po této době bude těhotenský test schopen spolehlivě detekovat hladiny hCG ve vaší moči a potvrdit těhotenství. Pokud se vám na testu objeví druhá čárka pouze slabě, je to tzv. duch na testu.
Ve kterém týdnu se pozná těhotenství?
Jestli jste teoreticky v 6. či pozdějším týdnu těhotenství, můžete navštívit lékaře. Gynekolog na ultrazvuku po 6. týdnu těhotenství jistí, zda jste skutečně těhotná, vidí bijící srdce miminka a ověří, že se miminko nachází v děloze a nejedná se o mimoděložní těhotenství.
Kolik žena přibere v těhotenství?
Lékaři obecně doporučují, že by ženy, které mají průměrnou váhu a jejichž těhotenství je bez komplikací, měly přibrat kolem 10 až 16 kilogramů, minimálně pak 7 kilogramů.
Co snídat v těhotenství?
K snídani si dejte celozrnné cereálie s vysokým obsahem vlákniny, k obědu sendvič z celozrnného chleba a k večeři neloupanou rýži nebo celozrnné těstoviny. Věděla jste, že byste se měla snažit konzumovat 28 g bílkovin. K dodržení této dávky Vám pomohou celozrnné produkty a zelenina, fazole a čočka.
Jak se chovat v prvním trimestru?
Čeho se vyvarovat v 1. trimestru? V průběhu vašeho těhotenství zanechte kouření i pití alkoholu. Dbejte na svou životosprávu a raději se vyhněte plísňovým sýrům, syrovému masu i dalším tepelně neošetřeným potravinám živočišného původu.
Co se deje v 5 týdnu těhotenství?
V pátém týdnu těhotenství vzniká malá pupeční šňůra, přes kterou z placenty plod přijímá živiny, krev a další nezbytné prvky. V této fázi vývoje je embryo obzvláště citlivé na účinky životního prostředí. Alkohol a chemikálie při vdechování cigaretového kouře pronikají přes placentu z matky na plod.
Po čem tloustne břicho?
nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim. přejídání s tím, že je to přece zdravé a po tom se neztloustne.
Co se deje ve 4 týdnu těhotenství?
Během čtvrtého týdne těhotenství už nejedna těhulka začíná tušit své těhotenství i bez těhotenského testu. Možná pocítíte určité těhotenské příznaky. Zvýšená hladina estrogenu a progesteronu může způsobit pocit nafouknutí či nechuť k jídlu. Uhnizďování vajíčka v děloze může zase navodit jemný diskomfort v bříšku.
Který týden těhotenství je nejrizikovější?
První trimestr začíná oplozením a končí 13. týdnem těhotenství (13. tt). Je považován za nejrizikovější, protože plod je v těchto 13.
Jaké ovoce v těhotenství?
Z ovoce se zaměřte nejlépe na lokální potraviny jako jablka a také na ovoce, které je zrovna v sezóně. Zařaďte do jídelníčku bobulovité ovoce, které má největší podíl antioxidantů. Můžete si dopomoct i Acai (viz. výše).
Co může ublížit plodu?
Právě v tomto období může dojít k nejčastějšímu poškození zárodku a často následnému potratu. Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže.
Kdy je jistě těhotenství?
Testy mohou potvrdit těhotenství již 9 dní po oplodnění a tedy 2. -3. den po uhnízdění vajíčka.