Chladné dny nejsou nakloněny konzumaci čerstvých salátů a studené zeleniny. Ovoce se doporučuje jíst spíše sušené, tepelně upravené nebo nakládané. S citrusy bychom to neměli přehánět. Vhodná jsou jablka, hrušky, datle, rozinky, apod.
Co snídat v zimě?
K snídani nám v zimě dobře poslouží ovesná kaše s kustovnicí a kokosovým mlékem nebo rýžová dlouho vařená kaše „Congee“. Můžeme s chutí posnídat i polévku. Z pečiva si raději vybereme kvalitní kvasový žitný chléb, nebo si připravíme celozrnné placky.
Proč jíst ovoce dopoledne?
Ovoce vám může hned od rána tvořit super zdroj potřebných látek pro dobrou funkci nervové i svalové soustavy. Dodá vám energii během celého dopoledne a napomůže tělu s vyprazdňováním a čistěním.
Kdy je dobré jíst ovoce?
Pravdou je, že jíst ovoce je skvělé kdykoliv během dne. Neexistuje žádný důkaz o tom, že byste se ovoci měli vyhýbat odpoledne nebo jej konzumovat před či po jídle. Ovoce je obecně zdravé, výživné a k hubnutí velmi přátelské.
Jaké ovoce při nachlazení?
Citrusy a další ovoce Vitamín C je hvězdou především co se týče nachlazení a virů, jelikož pomáhá podpořit imunitní systém a zkracuje dobu uzdravování. Ovoce jako borůvky či jahody zase obsahují flavonoidy, silné antioxidanty, které mohou zmírnit zánět.
Jak se stravovat v zimě?
Jíst v zimě jinak než v létě, doporučuje i čínská medicína, která dělí potraviny na chladivé, hřející a neutrální. Váš jídelníček by měl být bohatý na vařené obilniny (jáhly, pohanku), rýži i luštěniny (čočku, hrách, fazole i sóju). Ze zeleniny používejte dýně, kedlubny, ředkev, kapustu, lilek a zelí.
Proč nejíst ovoce večer?
Pozor na ovoce Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb. Jestliže večer máte chuť na ovoce, dejte si jedno jablko nebo mrkev.
Proč jíst denně jablko?
Vitaminy – jablko obsahuje provitamin A, vitaminy B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou, vitamin C, vitamin E a další. Flavonoidy – pigmentové látky, které výrazně snižují riziko srdečních chorob. Vláknina – zlepšuje činnost střev, částečně pomáhá snižovat cholesterol a působí blahodárně na odvodnění organismu.
Kdy jíst ovoce ráno nebo večer?
1) Ovoce můžeš jíst v jakoukoliv denní dobu, nejen ráno. 2) Abys měla vydatnou svačinku, kombinuj ovoce s bílkovinami a tukem. 3) Ovoce je super alternativa sladkostí, když tě honí mlsná. 4) Po ovoci jako takovém se nepřibírá.
Jak často jíst ovoce?
Jak často bychom měli jíst ovoce a zeleninu? Ovoce bychom měli sníst 2 až 3 porce a zeleniny 3 až 4 porce denně. Celkem by to mělo být alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny denně.
Jak správně jíst ovoce?
Bobulovité ovoce, jako jsou hrozny, jahody, třešně, se jedí rukama. Obsluha restaurace by měla donést takzvanou finger-bowl, tedy misku na opláchnutí prstů. Ještě drobnější ovoce – maliny, borůvky, ostružiny či brusinky – se konzumují dezertní lžičkou a stejně tak i kiwi, které má být rozkrojené na půlku.
Jak se rychle vyléčit z rýmy a kašle?
Dostatek tekutin, odpočinek a napařování dýchacích cest jsou skvělé způsoby, jak s rýmou zatočit. Využít však můžete i novější metody léčby. Například rhino nebo také neti konvičky jsou tradiční indickou metodou pro čištění nosních dutin.
Co nejíst při rýmě?
Obecně bychom při chřipce měli konzumovat lehce stravitelné potraviny. Tuky a přemíra koření mezi ně nepatří. Pokud se chcete kvalitně najíst a zároveň doplnit tekutiny, zařaďte do chřipkového jídelníčku polévky. Vhodné jsou především masové a zeleninové vývary.
Co nejíst při bolesti v krku?
Při nachlazení, rýmě i zvětšených mandlích platí stejná pravidla pro úpravu jídelníčku: vynechat sladké, moučné a mléčné pokrmy, ovoce, džusy apod. Ty totiž zdravotní stav zhoršují a mandle se po nich ještě více zvětšují.
Co vařit v zimním období?
„V zimě jsou vhodná jídla, která jsou vařená a pečená, delší dobu například husté zeleninové polévky, pečená zelenina nebo pečená jablíčka,“ říká Ludmila Skořepová. Své místo by měly mít v jídelníčku také obilniny a luštěniny. Kaše je možné vařit z ovesných vloček, jahel, rýže nebo špaldy.
Co si dát k snídani?
Oblíbenou rychlou snídaní jsou různé cereálie (vločky, müsli, celozrnné lupínky). Ty vždy doplňte zdrojem bílkovin: jogurt, tvaroh, Skyr, syrovátkový protein apod. Přidat můžete i ovoce. Podíl tuku můžou zajistit oříšky nebo oříškové máslo.
Jakou zeleninu v zimě?
Zelenina je typ potravin, které můžeme jíst celoročně. Je však důležité, abychom se zaměřili na sezónní plodiny. V podzimním a zimním období je ideální kořenová zelenina, fenykl, dýně, kapusta, zelí, červená řepa, cibule, česnek a pórek.
Jakou zeleninu v zimě?
Zelenina je typ potravin, které můžeme jíst celoročně. Je však důležité, abychom se zaměřili na sezónní plodiny. V podzimním a zimním období je ideální kořenová zelenina, fenykl, dýně, kapusta, zelí, červená řepa, cibule, česnek a pórek.
Co vařit v zimě?
„V zimě jsou vhodná jídla, která jsou vařená a pečená, delší dobu například husté zeleninové polévky, pečená zelenina nebo pečená jablíčka,“ říká Ludmila Skořepová. Své místo by měly mít v jídelníčku také obilniny a luštěniny. Kaše je možné vařit z ovesných vloček, jahel, rýže nebo špaldy.
Co jíst v horkých dnech?
Horko budete snášet lépe, pokud letním podmínkám přizpůsobíte svou stravu. Vynechejte těžká a tučná jídla, která jsou při vysokých teplotách další zátěží pro tělo. Dávejte přednost ovoci a zelenině s vysokým obsahem vody (to jsou např. jablka, třešně, okurky, rajčata), což vám zároveň pomůže doplnit potřebné tekutiny.
Co jíst v teple?
V tropických dnech si pochutnejte na čerstvých zeleninových salátech nebo salátech kombinovaných (část vařená, část syrová). Pokrmy si vařte z těstovin, kukuřice či polenty, výborný je také bulgur a kuskus. Jako bílkovinu použijte tofu, které má ochlazující účinky.
Jaké ovoce je nejsladší?
Mezi nejsladší druhy ovoce patří banány, hroznové víno, mango, vodní meloun, liči, datle nebo fíky. Tato skutečnost sama o sobě neznamená, že byste dané ovoce měli vynechat.
Na co je dobrý jablko?
Pro lidský organismus je přínosem kyselina listová a vitamin C – jejich obsah závisí na odrůdě. Jablka obsahují také řadu minerálů: draslík, železo, hořčík nebo vápník, a sekundární metabolity rostlin. Vysoký podíl vlákniny ve formě pektinu a celulózy podporuje trávení a pomáhá předcházet zácpě.
Proč jíst banán před spaním?
V přírodní medicíně se už stovky let banány používají k navození vynikajícího spánku. Někteří ho označují dokonce za prášek na spaní ve slupce. Obsahují totiž velké množství hořčíku a minerálních látek včetně tryptofanu, který přispívá k relaxaci svalů, což vám umožní prožít skvělý spánek.
Kdy je nejlepší jíst jablko?
Stará moudrost radí, že sníst jedno jablko před spaním nám pomůže lépe usínat, a zatímco tělo odpočívá, jablko pohlcuje jedovaté látky. To nejvíce ocení pacienti s kožními neduhy, hemoroidy, jaterními a ledvinovými potížemi, arteriosklerózou, revmatismem a dnou.
Kdy jíst vejce?
Podle vědců je ideální, pokud svůj den zahájíte snídaní s vysokým obsahem proteinů, jako jsou například vajíčka. Podle výzkumu, který byl publikován v International Journal of Obesity, je nejlepší, když si dáte ke snídani dvě vajíčka. Potom budete nejen rychleji hubnout, ale budete mít také mnohem víc energie.