Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.
Jaké ovoce dozrává v srpnu?
V srpnu je hlavní činností na zahrádce sklizeň: první hrozny, poslední letní jablka, pološvestky, zraje aronie, začínají zrát i sladkoplodé jeřabiny (jsou vynikající zavařené s hruškami), bezinky (výborné s jablky) a další.
Kdy je sezóna brokolice?
Brokolice. Hlavní sezona trvá od října do dubna. Existuje několik odrůd, nejrozšířenější je brokolice stonková či chřestová (calabrese) a brokolice květáková.
Co se sklízí na jaře?
Mezi nejpopulárnější druhy jarní zeleniny patří chřest, rané brambory, mrkev, ředkvičky, zelí vodnice, špenát a mnoho druhů zelených salátů. Různé bylinky, jako je pažitka, petržel, bazalka nebo medvědí česnek lze sklízet čerstvé a obohatit nimi chuť připravovaných pokrmů.
Co je v sezone?
Místo na zeleninovém talíři vám stále zaplní papriky, patizon, ředkve, listové saláty, špenát, mangold, hlávkové zelí, brokolice, celer, cibule, cuketa, česnek, dýně, fazolky, hrášek, kapusta, kedlubna, květák, mrkev, okurka, tuřín, lilek a vodnice.
Co se sklízí v zimě?
K zeleninám, které se sklízejí i během zimního období, patří například zimní kapusta, zimní cibule, zimní salát, špenát, petržel, černý kořen, pastinák nebo polníček. Nejznámější a nejpěstovanější je ale kadeřávek, pór a růžičková kapusta. Kadeřávek, blízký příbuzný kapusty, se pěstuje už od starověku.
Co zasadit na jaře zelenina?
V druhé polovině března můžete bez obav začít vysévat na venkovní záhony ředkvičky, špenát, raný salát, hrách, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a červenou řepu. Přímo na záhon je možné vysévat také pór i červené a bílé zelí – před jeho vysetím je nutné záhon důkladně pohnojit a vyvápnit.
Co se dá pěstovat na zahradě?
Na záhoně hned po hnojení se bude dařit rajčatům, okurkám, tykvím, melounům, květáku, zelí, kapustě, celeru, pórku, bramborám. Kadeřávek, kedlubny, mrkev, petržel, pastinák, černý kořen, červená řepa, česnek, cibule, brokolice či špenát bude prosívat na záhonu druhý rok po hnojení.
Kdy už nejíst brokolici?
Brokolici ideálně zužitkujte hned, dokud je čerstvá. Pokud to však nezvládnete a nechcete s ní nic dělat, musíte ji zpracovat do týdne, pak začne být nepoživatelná. Brokolice navíc nesnese vlhkost, proto ji oplachujte až tehdy, než ji jdete tepelně zpracovat.
Jak pěstovat brokolici na zahradě?
Má ráda půdy kypré, zásadité hlinitopísčité (pH minimálně 6) a pohnojené kvalitním kompostem. Brokolice preferuje světlá a vzdušná místa, pokud ji vysadíme do stínu, poroste pomaleji arůžice bude menší. Nejlépe se jí daří při teplotě od 10 do 25 °C, ve vyšších teplotách rychleji vykvétá.
Které druhy zeleniny vyrůstají na jaře nejdříve?
Pomyslné první místo obsazují…. ředkvičky! Ty jsou považovány za nejrychleji plodící zeleninu vůbec.
Co to je ovoce?
Co patří do ovoce? - Plody se semeny jsou OVOCE (tj. kromě všech sladkých peckovin, plodů s jádry, bobulovin či banánů a ananasu sem také patří plody, které se občas označují jako plodová zelenina - tj. rajčata, okurky, papriky, lilek či melouny a ostatní tykve / dýně).
Co roste na podzim?
Podzim: čas vůní a barev Nejobvyklejšími druhy zeleniny k zimnímu skladování jsou kedluben, celer, petržel, mrkev, cibule, česnek, pór, červená řepa, kapusta a brambory. Z ovoce převládají jablka a hrušky.
Co se dá zasadit v srpnu?
Například salát, především polníček, který dává sklizeň až do prvních mrazíků. Dále se vysévají ředkve a ředkvičky, ozimá cibule a kapusta pro sklizeň v příštím roce. V druhé polovině srpna se vysévá také méně známá, ale velmi chutná zelenina, černý kořen.
Co dát do skleníku v srpnu?
V srpnu jsou ve skleníku především teplomilná rajčata, okurky, papriky, melouny nebo lilek. Průsvitné stěny jim zaručují teplíčko a na vás je, aby měly všechny rostliny dostatek vody. Potřebná je pravidelná zálivka odstátou měkkou vodou. Do konce měsíce ještě můžete do vody přidat trochu hnojiva.
Co na zahradu v srpnu?
Do konce srpna dozrávají poslední rajčata, okurky i papriky. Aby se rostliny nevysilovaly a energii směřovaly do velikosti plodů, zkraťte jejich vrcholky a odstraňte nasazené květy. Sklízejte také fazole, hrášek, kedlubny, letní mrkev, řapíkatý celer, dýně, tykve, cukety nebo melouny. Nezapomeňte na cibuli a česnek.
Co jíst v listopadu?
Zelenina: cibule, česnek, feferonky, křen, zelí, řepa, ředkev, kořenová zelenina - mrkev, petržel, celer, květák, brokolice, kapusta, kedlubny, pórek.
Kdy vyndat pórek?
Letní pór lze tedy sklízet už v červenci, ale spotřebovat ho musíme do prvních mrazů. Zimní pór můžeme postupně vyrývat od září. Co nespotřebujeme, můžeme nechat v záhonech: bez újmy na vzhledu i chuti přečká pórek i patnáct stupňů mrazu. Jediným problémem bývá vydobytí ze zmrzlého záhonu.
Kdy se sklízí úroda?
Pro každý druh ovoce je vhodná jiná doba sklizně. Jablka, hrušky, švestky a další plodiny, sklízíme v době, kdy dosáhnou ideální zralosti. Podzimní odrůdy jablek a hrušek trháme nejlépe v říjnu, zimní sklízíme během listopadu. Měli bychom vědět, jaké odrůdy pěstujeme, a kdy je nejvhodnější čas pro jejich sběr.
Jak uložit pórek na zimu?
Za dlouhotrvajících mrazů rostliny vysychají, protože kořeny nemohou přijímat vodu ze zmrzlé půdy. Proto je lepší, když v prosinci pórek vyryjete (neokopávejte jej). Ideální je skladování ve studeném pařeništi nebo skleníku. Teplota pro skladování by měla být kolem 0°C.
Která zelenina se nesnáší?
Po kedlubně a kadeřavé kapustě bychom neměli pěstovat hadí mord, ředkvičku, ředkev, ale hlavně ne zelí, květák, brokolici, růžičkovou kapustu, a to ani v opačném pořadí. Oboustranně nestřídáme ani cibuli, pór a česnek. Pro okurky jsou nevhodnou předplodinou rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe?
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Proč je ovoce sladké?
Cukry. Obsah cukru se během zrání mění. Škrob obsažený v ovoci se během zrání mění na cukr a oleje. V ovoci je obsažena především fruktóza, dále sacharóza a méně glukózy.
Co se dá pěstovat ve stínu?
Obecně zejména stínomilné druhy, mezi něž patří například medvědí česnek, bohyška (hosta), udatna lesní nebo kavkazský špenát. V polostínu lze pěstovat také druhy jako cibule sečka, vytrvalý pórek, rebarbora či čechřice vonná.
Jaký ovocný strom na zahradu?
Pro podzimní výsadbu (od poloviny října) se hodí bobuloviny jako rybíz, angrešt, josta, maliníky, ostružiníky, borůvky. O trochu později vysazujeme některé ovocné stromy hrušně, jabloně, třešně, švestky, slívy, renklódy, mirabelky. Tato doba je vhodná i pro výsadbu ořešáku a lísky.
Jak hluboko sázet sazenice paprik?
Sejte přibližně jedno semeno na 1 cm čtvereční a do hloubky 0,5 až 1 cm. Po výsevu truhlík nebo květináč zakryjte fólií a substrát udržujte přiměřeně vlhký při teplotě 26–30 °C ve dne a kolem 22 °C v noci. Papriky zdárný vývoj totiž vyžadují vlhko a teplo.