Ambulance pohotovosti slouží k prvotnímu ošetření základních akutních stavů, mezi které patří např. záněty dýchacích cest (angína, chřipky, zánět průdušek, zápal plic), drobné úrazy, bolesti pohybového aparátu (svalů, kloubů, zad); dále k vyšetření a vyloučení závažných poruch zdravotního stavu (např.
Kdy jet na pohotovost s bolesti břicha?
Kdy jet na pohotovost Když vás silně bolí v pravém podbřišku, máte vysokou horečku a nateklé břicho. Pravděpodobně jde o akutní zánět slepého střeva střeva nebo slinivky břišní. Když se objeví krutá bolest břicha vycházející ze středu nadbřišku směrem do středu hrudníku, k šíji a ramenům. Příznaky odpovídají infarktu.
Kam jít Když nemám praktického lékaře?
„Občané ČR nemají povinnost se registrovat u praktického lékaře, nicméně je obecně doporučováno, aby každý měl svého registrujícího lékaře. Pokud by některý z klientů VZP měl problém ho sehnat, ať se obrátí na naši pobočku, kde mu poradí,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.
Kdy jít do nemocnice?
Zcela zásadní je tedy otázka, kdy si přivolat Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS)? V případě pochybností je vhodné kontaktovat svého praktického lékaře. Obecně nelze v případě život ohrožujícího stavu doporučit dopravu vlastní!
Kam volat pro lékařskou radu?
Bezplatné volání na tísňovou linku ZZS, tedy číslo 155, volejte v případech bezprostředního ohrožení života či bezprostředně hrozící vážné újmy na zdraví, vyžadující neprodlený zásah lékaře nebo bezodkladný transport do zdravotnického zařízení.
Kdy jít k lékaři při bolesti bricha?
„Jakékoliv chronické problémy žaludku, mezi které řadíme například zácpu, průjem, problémy s trávením či pocity plnosti i po pár kouscích jídla trvající tři měsíce nebo déle vyžadují návštěvu lékaře,“ říká registrovaná dietoložka Liz McMahonová pro Huffington Post.
Kdy s miminkem do nemocnice?
Kdy okamžitě k lékaři Pokud se horečka vyskytuje u dítěte do šesti měsíců. Vystoupí-li nad 39,5 stupně a neklesá ani po podání léků proti teplotě a chladných tekutin, případně zábalů. Pozorujeme-li změnu v chování dítěte (nápadně neklidné, nereaguje na uklidnění, halucinace, apatický stav).
Jak si sehnat doktora?
Potřebné informace můžete najít také na stránkách Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb, kde si můžete prostřednictvím "rozšířeného vyhledávání" vyhledat ve svém okolí nejbližší praktické lékaře (výběr Obor péče: Všeobecné praktické lékařství nebo Praktické lékařství pro děti a dorost).
Co dělat když dojdou léky?
„Pokud se pacient k léku nedostane a nebude ho moci předepsat ani praktický lékař, tak má jedinou šanci a tou je jít do nemocnice,“ říká s tím, že v současné době je návštěva nemocnice kvůli možné nákaze riziková.
Jak přejít k jinému praktickému lékaři?
Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce. Samotná změna lékaře není složitá. Navštívíte nového vámi vybraného lékaře a zeptáte se na možnou registraci. Existují však zákonné výjimky, kdy vás lékař může odmítnout přijmout do péče.
Kdy jít s angínou na pohotovost?
Pokud vás bolí hlava, rameno, koleno nebo palec, bolí vás krátce a hodně, můžete se právem obávat závažného onemocnění a na pohotovost "patříte".
Jak probíhá příjem v nemocnici?
Při nástupu do nemocnice potřebujete občanský průkaz, průkaz pojištěnce, jméno vašeho ošetřujícího lékaře, doporučení k přijetí a výsledky vašich vyšetření (popř. očkovací průkaz). Dále kontaktní adresu a telefon na rodinné příslušníky nebo příbuzné.
Jak zjistit že mám Omikron?
Jak zjistím, jestli mám omikron Variantu nemoci covid-19, tedy zda mám omikron nebo jiný typ koronaviru, může určit pouze laboratorní PCR test.
Co je linka 155?
Telefonní linka 155 je jedním z národních čísel tísňového volání, a slouží občanům v případech život ohrožujících stavů. Při vytočení tohoto čísla z kteréhokoliv místa České republiky je volající spojen na operační středisko zdravotnické záchranné služby v příslušném kraji.
Co delat kdyz není pohotovost?
„Tísňovou linku 155 je vhodné volat vždy, když dojde k náhlému zhoršení zdravotní stavu a pacient si neví rady. Dispečerky na lince 155 jsou zdravotnice s vysokou odborností a zkušeností – pacientovi poradí a v případě potřeby pošlou posádku sanitního vozu.
Jak dlouho muze trvat bolest bricha?
Obvykle trvá jen několik sekund, bolestivost je však tak nepříjemná, že má postižený pocit, jako by se mu roztrhly útroby. Lidé někdy křeče popisují jako ostré, pálivé nebo řezavé. Křeče žaludku často přicházejí náhle a několikrát za sebou.
Co bolí na pravé straně břicha?
Bolest v pravém podbřišku signalizuje zánět slepého střeva. Lehká bolest provázená nevolností, zvracením, případně křečemi v okolí pupku se v rámci hodin přesouvá do pravého podbřišku. Dle typu onemocnění může břicho bolet i vpravo v oblasti bederní páteře či vlevo v oblasti pánve.
Jak ležet při bolesti břicha?
Napomáhá to trávení Poloha vleže na zádech či na břiše je pro tyto orgány víceméně neutrální, ale když ležíte na levém boku, tak trávení výrazně podpoříte.
Co může způsobovat bolest břicha?
Dlouhodobé bolesti břicha a nadýmání mohou být spojené s intolerancí některých složek potravy nebo s potravinovými alergiemi. Chronické potíže mohou souviset se zánětlivým onemocněním střev jako je Crohnova choroba, v závažnějších případech by mohlo jít o projev rakoviny.
Kam jít s akutní bolesti břicha?
V tomto případě je nejlepší obrátit se na gastroenterologa nebo praktického lékaře, který určí další vyšetřovací postup směřující k odhalení příčiny, jako například gastroskopii (vyšetření horní části zažívacího traktu) nebo kolonoskopii (vyšetření dolního zažívacího traktu).
Jak zklidnit bolest břicha?
V první řadě zapomeňte na alkohol a kávu, které žaludek silně dráždí. Ideální jsou bylinné čaje a dostatek obyčejné neslazené vody. Na zklidnění žaludku pomáhají především čaje z listů máty peprné, květu heřmánku pravého, meduňky lékařské, slézu, kořene lékořice, jitrocele a listu jahodníku.
Co delat pri teplotě nad 39?
S lékařem konzultujte i horečku trvající déle než 3 dny a vysokou neklesající horečku (39-40 °C). Pokud teplota překročí 40 °C a při výskytu febrilních křečí urychleně kontaktujeme lékaře či záchrannou službu.
Kdy vzít dítě na pohotovost?
Platí, že dítě s teplotou kolem 38 ˚C, které je apatické, spavé, nedostatečně přijímá tekutiny, opakovaně zvrací, ztíženě dýchá, je dehydratované, či vykazuje dokonce poruchy vědomí, má vidět lékař ihned – bez ohledu na to, jak dlouho teplota trvá,“ zdůrazňuje lékařka.
Kdy jít k lékaři?
K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.
Co dělat když nemám doktora?
Jak postupovat při náhlé ztrátě lékaře: Ihned se porozhlédněte po novém lékaři. Čím dříve, tím větší je vaše šance, že vás přijme ten, kterého si vyberete. Pokud neuspějete, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, která má jednak přehled o vytíženosti jednotlivých lékařů, jednak i povinnost jej zajistit.
Jak často lze měnit lékaře?
Pojištěnec má obecně (bez časové limitace) právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb na území České republiky, který je ve smluvním vztahu k jeho zdravotní pojišťovně, a na výběr zdravotnického zařízení.