Při zpracování švestek podle jakéhokoli receptu je před přípravou nebo konzumací syrových plodů nutné je pořádně omýt, protože na povrchu můžou být kvasné bakterie, které způsobují nadýmání.
Na co pomáhají švestky?
Velký obsah antioxidantů, a to i u sušených švestek, je řadí mezi ovoce zpomalující stárnutí. Obsah draslíku zase působí na harmonizaci krevního tlaku, zabraňuje srážení krevních destiček, ateroskleróze a cévním mozkovým příhodám.
Kolik sušených švestek při zácpě?
Sto gramů švestek obsahuje zhruba dva gramy, v případě sušených je to dokonce osm gramů, ovšem počítejte také s trojnásobným množstvím kalorií. Doporučené množství vlákniny je 30 až 40 gramů denně.
Co nesmí jíst kojící matky?
Jedná se především o čerstvé světlé pečivo, luštěniny, cibuli či kedlubny. Nadmuté a bolestivé bříško ale může malému pokladu způsobit také květák, kapusta, rajčata, pórek nebo hrášek.
Proč jíst švestky?
Švestky obsahují kolem 80 % vody, sacharidy, vlákninu, organické kyseliny, minerální látky a vitamíny. Z minerálů jsou nejvíce zastoupené sodík, draslík, železo, hořčík, vápník a z vitamínů provitamín A, B1, B2, C.
Kdy jíst sušené švestky?
Šťavelany zhoršují vstřebávání vápníku. Osoby, kterým je doporučeno zvýšit příjem vápníku, se musí sušených švestek vzdát nebo je konzumovat 2-3 h před/po užití preparátů. Při nákupu je nevhodnější si vybírat sušené švestky balené do průhledných obalů, které umožňují posoudit kvalitu nakupovaného zboží.
Jak jsou zdravé sušené švestky?
Švestky obsahují víc než 78 % vody a díky obsahu draslíku a dalších látek mají močopudné účinky, pomáhají tělu zbavit se nadbytečné vody a soli a prospívají ledvinám. Často jsou účinné při otocích, jejichž příčinou je nedostatečná činnost ledvin. Mají silně projímavý účinek.
Co jíst aby byla stolice Ridsi?
Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.
Co nejíst při zácpě?
Při zácpě je dobré vyhnout se smaženým jídlům, předsmaženým polotovarům a pokrmům z fast foodu – takové potraviny jsou těžko stravitelné a navíc mají velmi nízký obsah vlákniny. „Tělu škodí také přespříliš cukru a tuku. Bonbony a dezerty či pečivo z bílé mouky zácpu jenom zhorší. Stolici staví také banány a borůvky.
Které potraviny pomáhají při zácpě?
Proti zácpě jsou vhodné hrušky i hrušková povidla nebo kompot, fíky (obsahují také draslík), banány nebo melouny.
Jaké ovoce nejíst při kojení?
Ze začátku kojení dejte ale pozor na příliš kyselé ovoce jako jsou citrusy nebo jahody. Některá miminka dráždí také hroznové víno a slupky na ovoci. S oříšky při kojení opatrně, zavádějte je do jídelníčku raději postupně, vašemu miminku by mohly způsobit silnou alergii.
Jaké ovoce při kojení?
Potraviny vhodné při kojení ne příliš nadýmací zelenina (mrkev, cuketa, špenát, okurka apod.) méně kyselé ovoce (jablka, hrušky, banány, meruňky, borůvky, švestky, třešně apod.)
Co Nedelat při kojení?
Kvůli prdíkům doporučujeme omezit konzumaci košťálové zeleniny, papriky nebo kynutého pečiva. Nadýmavé potraviny mohou při kojení potrápit vás i drobečka. Vyhněte se také výraznému koření a surovinám, jako je cibule nebo česnek.
Jak správně sušit švestky v troubě?
Švestky rozložte na plech vyložený pečícím papírem a vložte do trouby. Pro sušení je nejvhodnější horkovzdušný oběh s odsáváním páry, pokud vaše trouba tyto funkce nemá, sušte švestky s pootevřenými dvířky. Při teplotě 50°C je nechte sušit po dobu pěti hodin.
Jak zavařit švestky ve vlastní šťávě?
Zralé švestky opláchneme, rozpůlíme a vyjmeme z nich pecky. Naskládáme do sklenic, uzavřeme víčky a sterilujeme 25 minut při 85°C. Poznámka: Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.
Na co je dobrý švestkový kompot?
Vypláchnou vám totiž i ledviny, a tělo pak nemusí přebytečné látky ukládat kam se dá, tedy i do kloubů. Švestky obsahují dost málo sodíku, takže ledviny si oddechnou. Švestka podporuje trávení a v lidové medicíně se podává i při onemocnění jater, ledvin a stejně jako citron při dně a revmatismu.
Jak správně sušit švestky v troubě?
Švestky rozložte na plech vyložený pečícím papírem a vložte do trouby. Pro sušení je nejvhodnější horkovzdušný oběh s odsáváním páry, pokud vaše trouba tyto funkce nemá, sušte švestky s pootevřenými dvířky. Při teplotě 50°C je nechte sušit po dobu pěti hodin.
Jak zavařit švestky ve vlastní šťávě?
Zralé švestky opláchneme, rozpůlíme a vyjmeme z nich pecky. Naskládáme do sklenic, uzavřeme víčky a sterilujeme 25 minut při 85°C. Poznámka: Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.
Proč jíst sušené ovoce?
Se sušeným ovocem a ořechy je to stejné jako s mnoha jinými potravinami, mají svá pro i proti. Může vám pomoci doplnit vlákninu a dodat tělu relativně velké množství antioxidantů, nicméně nesmí se zapomenout na koncentrovaný obsah cukrů a kalorií, které by v přílišné míře zdraví neprospěly.
Jak uchovat sušené švestky?
Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců.
Jak se říká sušené švestky?
Sušeným švestkám se říká také karlátka. Jsou obzvláště měkké a šťavnaté a často pocházejí z Kalifornie, kde se průmyslově pěstují a sklízejí. V kuchyni najdou sušené švestky uplatnění zejména na podzim a v zimě.
Co se sušeným ovocem?
Sušené ovoce můžeme mlsat samotné, přidávat do müsli, využívat do různých cukrovinek, moučníků a nákypů. Je také oblíbenou součástí vánočního cukroví. Kromě sladkých jídel je ale lze použít i při přípravě masa, dělat z něj nádivky a vařit omáčky či polévky.
Jak se suší švestky v sušičce?
Většinou se švestky suší celé a neloupané, přičemž je na plech i do sušičky skládejte omyté, ale osušené. Pokud je chcete vypeckovat, lepší než krájet je na poloviny, je plody naříznout a pecku vytáhnout. Pokud chcete sušit švestky rozpůlené, sušte je vždy slupkou dolů.
Jak se Vykadit když to nejde?
Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb. Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, kterou obsahuje hlavně ovoce a zelenina. Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko. Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně.
Jak vyvolat stolici?
Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep - "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování! Strava vhodná při zácpě: jak jsme již zmínili - jídelníček si sestavujte tak, aby v něm nechyběly jídla bohatá na vlákninu, oleje a vodu. Výborným tipem proti zácpě je například řídká ovesná kaše.
Jaká má být barva stolice?
Za normální odborníci považují stolici, která má válcovitý tvar, hnědou barvu, konzistenci podobnou zubní pastě, plave na vodě a lehce zapáchá. Zejména změna barvy může nastat v důsledku jídelníčku, ale vždy by se mělo jednat o krátkodobou záležitost (max. 2 dny).