Po roce se opět blíží Vánoce a s nimi čas hodování, štědrovečerní večeře se zahuštěnou rybí polévkou, kapr nebo smažený řízek s bramborovým salátem s majonézou. Někdo si dá kousek vinné klobásy, následující den božíhodovou husu či kachnu s knedlíkem a se zelím.
Co na oběd na Štědrý den?
Na Štědrý den jíme klasiku posledních desetiletí - rybí polévku z kapra s kostičkami osmaženého rohlíku a smaženého kapra s bramborovým salátem. V některých oblastech, zvláště Podkrkonoší, ale jedí opečenou vinnou klobásu. Taky často bývá hrachová polívka, hlavně u lidí ze Slovenska.
Co nejíst na Štědrý den?
Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso.
Co se smí a nesmí na Štědrý den?
Na Štědrý den se nemají čistit stáje, dobytek by pak kulhal. Před půlnoční mši se nesmí šít ani plést - myši by dílo zničily. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Na Štědrý den se nemá nic vydlužit, jinak se přivolá bída s nouzí.
Kdy má být štědrovečerní večeře?
– Štědrý den / večer. Hlavním dnem Vánoc v severských zemích je 24. prosinec, náš Štědrý den či večer, kdy se i ve Skandinávii usedá ke slavnostní večeři, po níž se rozbalují dárky, které v různých zemích nosí severské obdoby našeho Ježíška.
Co se jí na Štěpána?
Podle tradice bychom měli na Štěpána připravit pernatou drůbež. Obvykle se podává pečený krocan, krůta, husa anebo kachna, případně pokrmy z jiných druhů masa. Oblíbené je zejména hovězí. Jako příloha je nejčastěji zelí (bílé kysané či dušené červené) a knedlík (houskový či chlupatý).
Proč se na Štědrý den drží půst?
Za tuto vánoční legendu vděčíme taktéž Keltům. Podle ní se totiž každému, kdo se vydrží celý Štědrý den až do večeře postit, ukáže na stěně zlaté prasátko. Prase je odedávna symbolem bohatství a hojnosti. Každý, kdo měl ve chlévě nějakého toho pašíka, věděl, že je na zimu zabezpečený a hladem neumře.
Kdy končí půst na Štědrý den?
Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko.
Proč nemá na Nový rok viset prádlo?
Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu První den roku by mělo být vyprané a vyžehlené a hlavně neviset na šňůrách nebo na sušáku. Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.
Co se nemá dělat na Štěpána?
Nemusíte se omezovat Co se týče pověr, je svátek svatého Štěpána mnohem poklidnější. Takže zatímco se například na Štědrý den nemá prát ani věšet prádlo, stejně jako se musí dodržovat lichý počet talířů u štědrovečerního jídla, na 26. prosince žádná omezení nepřipadají.
Co se nesmí dělat na Boží hod?
Tradiční Boží hod je plný zákazů Podle lidových tradic se v tento den nemá pracovat. Nesmí se ani uklízet, stlát postele nebo sklízet ze stolu. Pokud v tento den v ohništi vyhasl oheň, nikdo si ho netroufl znovu rozdělat. V tento den bylo naopak vhodné se celý den válet v pyžamu.
Jakou polévku na Štědrý den?
Na štědrovečerním stole nesmí chybět polévka. Samozřejmě nejznámější je tradiční rybí polévka, ale v mnohých rodinách se objevuje třeba zelňačka, čočková, nebo lososová.
Který den je Štědrý den?
prosince. Tento den nazýváme Štědrým dnem, je to den před narozením Ježíše Krista 25. prosince.
Jak u vás probíhá Štědrý den?
Štědrý den od snídaně až po dárečky Svátky klidu a odpočinku si obvykle užívají rodiny pospolu. Po klidném spánku posnídají, na co mají chuť, z obvykle bohatého výběru dobrot, mezi nimiž nemůže chybět tradiční vánoční cukroví.
Který den je Štědrý den?
prosince. Tento den nazýváme Štědrým dnem, je to den před narozením Ježíše Krista 25. prosince.
Jak prostřít na Štědrý večer?
Na každého hosta by měl čekat na stole mělký a hluboký talíř. K levé ruce dejte ještě malý talířek na předkrm nebo pečivo. Na hluboký talíř se tradičně skládá ubrousek. K levé ruce patří vidličky a to velká i desertní, k pravé ruce dejte nože a vždy ostřím k talíři.
Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře?
Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.
Kdy se jí kachna?
25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.
Co znamená na Stepana není pána?
Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce. K odchodu dostávali zvláštní koláč zdobený pentlemi a ořechy.
Co dělat s dětmi na Štědrý den?
Zdobení stromečku pro zvířátka Některé můžete i nakrájet na plátky a usušit. Ovoce navažte na lýko a vydejte se do lesa zdobit. Vyberte ten nejkrásnější stromek a pak nezapomeňte zvířátka zavolat zpěvem koled. Budou šťastná a vaše děti také.
Jak dlouho je Štědrý den svátek?
Štědrý den je celý den svátek, a to od roku 1990. Před Sametovou revolucí tomu tak nebylo a lidé běžně chodili před nadílkou do zaměstnání. To už ale dávno neplatí. Výjimkou jsou profese, kde je třeba neustálý provoz – například zdravotníci, policisté nebo hasiči mají samozřejmě službu i na Štědrý den.
Jak u vás probíhá Štědrý den?
Štědrý den od snídaně až po dárečky Svátky klidu a odpočinku si obvykle užívají rodiny pospolu. Po klidném spánku posnídají, na co mají chuť, z obvykle bohatého výběru dobrot, mezi nimiž nemůže chybět tradiční vánoční cukroví.
Jak probíhá Štědrý den?
Štědrý večer začínají Finové tradiční saunou a po osvěžení rodina zasedne ke slavnostnímu stolu. Vánoční večeře se připravuje 24. prosince a na stole nesmí chybět šunka a salát z řepy.
Co jíst před půstem?
Omezte maso, ryby, alkohol. Den před jezte pouze zeleninu a ovoce a pijte vodu. Je lepší začít ve večerních hodinách před volným dnem, abyste předešli denní slabosti. Nepijte šťávy nebo čaje, ale jen vodu, jinak se jednodenní půst promění v hladovou dietu.
Jak dlouho trvá půst?
Postní doba (nebo také doba svatopostní, velký půst nebo jen půst, latinsky Quadragesima) je v křesťanství období přípravy na Velikonoce. V západní církvi začíná postní doba Popeleční středou a trvá 40 dní (kromě nedělí).