• Home
 • Co se jí přes den na Štědrý den?

Co se jí přes den na Štědrý den?

Admin

Ask Q

Na Štědrý den vánoční půst vrcholil. Ráno se nesnídalo, k obědu jen zelná polévka (couračka, kyselo) nebo čirá česnečka. Štědrovečerní tabule byla bohatá především množstvím chodů.Štědrý den byl dříve v českých zemích dnem postním. Přes den se vůbec nejedlo nebo se podával jen oběd postního charakteru (dle zvyků kraje či rodiny hubník, kuba, muzika – ovocný kompot nebo nějaká řídká polévka). Hlavním pokrmem podávaným během dne byla zejména vánočka nebo štola.

Co se nesmí jíst na Štědrý den?

Na Štědrý den je zvykem celý den nejíst. Novější tradice ale staví vánočku do role tradiční vánoční snídaně. Někteří tedy půst upravili, a dodržují alespoň masový půst. Celý den se tedy většinou nejí maso, proto se na oběd tradičně podává například zelňačka, která maso neobsahuje.

Co se smí a nesmí na Štědrý den?

Na Štědrý den se nemají čistit stáje, dobytek by pak kulhal. Před půlnoční mši se nesmí šít ani plést - myši by dílo zničily. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Na Štědrý den se nemá nic vydlužit, jinak se přivolá bída s nouzí.

Co se dělá na Štědrý den?

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.

Co Obedvat na Štědrý den?

Na Štědrý den jíme klasiku posledních desetiletí - rybí polévku z kapra s kostičkami osmaženého rohlíku a smaženého kapra s bramborovým salátem. V některých oblastech, zvláště Podkrkonoší, ale jedí opečenou vinnou klobásu. Taky často bývá hrachová polívka, hlavně u lidí ze Slovenska.

Kdy má být štědrovečerní večeře?

– Štědrý den / večer. Hlavním dnem Vánoc v severských zemích je 24. prosinec, náš Štědrý den či večer, kdy se i ve Skandinávii usedá ke slavnostní večeři, po níž se rozbalují dárky, které v různých zemích nosí severské obdoby našeho Ježíška.

Kdy končí půst na Štědrý den?

Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko.

Proč nemá viset prádlo na Štědrý den?

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Co se nemá dělat na Štěpána?

Nemusíte se omezovat Co se týče pověr, je svátek svatého Štěpána mnohem poklidnější. Takže zatímco se například na Štědrý den nemá prát ani věšet prádlo, stejně jako se musí dodržovat lichý počet talířů u štědrovečerního jídla, na 26. prosince žádná omezení nepřipadají.

Proč se nesmí prát na Nový rok?

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu První den roku by mělo být vyprané a vyžehlené a hlavně neviset na šňůrách nebo na sušáku. Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Který den je Štědrý den?

prosince. Tento den nazýváme Štědrým dnem, je to den před narozením Ježíše Krista 25. prosince.

Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře?

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Co se nemá dělat na Boží hod?

Tradiční Boží hod je plný zákazů Podle lidových tradic se v tento den nemá pracovat. Nesmí se ani uklízet, stlát postele nebo sklízet ze stolu. Pokud v tento den v ohništi vyhasl oheň, nikdo si ho netroufl znovu rozdělat. V tento den bylo naopak vhodné se celý den válet v pyžamu.

Jakou polévku na Štědrý den?

Na štědrovečerním stole nesmí chybět polévka. Samozřejmě nejznámější je tradiční rybí polévka, ale v mnohých rodinách se objevuje třeba zelňačka, čočková, nebo lososová.

Co se jedlo dříve?

Jedlo se více masa a luštěnin, používal se živočišný tuk - máslo a sádlo. Maso, zejména vepřové se udilo, stejně tak i ryby. Ovoce bylo uskladňováno na seně, nebo se sušilo.

Co se nemá dělat na Boží hod?

Tradiční Boží hod je plný zákazů Podle lidových tradic se v tento den nemá pracovat. Nesmí se ani uklízet, stlát postele nebo sklízet ze stolu. Pokud v tento den v ohništi vyhasl oheň, nikdo si ho netroufl znovu rozdělat. V tento den bylo naopak vhodné se celý den válet v pyžamu.

Co delate o Vanocich?

K našim vánočním svátkům patří ozdobený vánoční stromek, svíčky a prskavky (a někdy také ohořelé záclony či propálený koberec), smažený kapr s bramborovým salátem, cukroví a domácí vánočka plná mandlí a rozinek, a samozřejmě dárky, které pod stromeček nosí Ježíšek.

Jak prostřít na Štědrý večer?

Na každého hosta by měl čekat na stole mělký a hluboký talíř. K levé ruce dejte ještě malý talířek na předkrm nebo pečivo. Na hluboký talíř se tradičně skládá ubrousek. K levé ruce patří vidličky a to velká i desertní, k pravé ruce dejte nože a vždy ostřím k talíři.

Jak probíhá Štědrý den?

Se Štědrým dnem a zejména Štědrým večerem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře, rozsvěcování vánočního stromečku a rozbalování dárků nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko.

Co to je Hod boží?

Boží hod nebo Hod Boží může být: Boží hod velikonoční čili slavnost Zmrtvýchvstání Páně – Velikonoční neděle. Boží hod svatodušní čili slavnost Seslání Ducha svatého – Svatodušní neděle. Boží hod vánoční čili slavnost Narození Páně – 25.

Co jíst před půstem?

Omezte maso, ryby, alkohol. Den před jezte pouze zeleninu a ovoce a pijte vodu. Je lepší začít ve večerních hodinách před volným dnem, abyste předešli denní slabosti. Nepijte šťávy nebo čaje, ale jen vodu, jinak se jednodenní půst promění v hladovou dietu.

Jak dlouho trvá půst?

Postní doba (nebo také doba svatopostní, velký půst nebo jen půst, latinsky Quadragesima) je v křesťanství období přípravy na Velikonoce. V západní církvi začíná postní doba Popeleční středou a trvá 40 dní (kromě nedělí).

Co Nedelat 1 ledna?

Na Nový rok bychom neměli jíst drůbež, ryby ani zajíce. To proto, aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo. Naopak bychom tento den měli servírovat čočku, aby se nám doma po celý rok držely peníze.

Kdy nesmi nic viset?

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.

Kdy se nesmi drůbež?

Na Boží hod se tradičně podává drůbež.

Podobne clanky

Kdy končí půst na Štědrý den?

Co jíst na Štědrý den k obědu?

Byly nase odpovedi uzitecne?

Ano Ne

Dekujeme mnohokrat za vasi zpetnou vazbu!

Mate nejake dalsi otazky?poslat zadost

FAQ

 • Co se stane když málo piju?
 • Pokud pijeme málo, může to mít negativní vliv na naši fyzickou i psychickou kondici. Když nebudeme doplňovat důležité minerály, může to mít za následek křeče v nohou, ztrátu energie, silnou únavu, opět bolesti hlavy a horší schopnost regenerace.Co se stane kdyz nebudu celý den pít? Únava, zácpa, výkyvy nálad či povadlá vrásčitá pokožka patří mezi známé projevy nedostatečného pitného režimu. Při de...


 • Co způsobuje nadměrné pití čaje?
 • Pokud vezmeme příklad již zmíněných xanthinových alkaloidů, může příliš časté pití čaje způsobovat nespavost, roztěkanost až svalový třes či křeče. Při dlouhodobém nadužívání může způsobovat i poruchy spánku. Také u čaje platí, že všeho moc škodí.Kolik můžeme vypít čaje denně? Zdravému člověku lékaři doporučují až pět šálků kvalitního zeleného čaje denně. Příprava čaje je opravdu jednoduchá a zvlá...


 • Kolik vypit vody při nemoci?
 • Pokud je člověk nemocný a nemoc stále nechce odeznít, je nutné zbavit tělo toxinů. Proto je třeba dodržovat intenzivní pitný režim, kdy by se měla ideálně zvýšit denní dávka příjmu tekutin z obvyklých 2 až 2,5 litru vody za den až na tři litry za den.Kolik vody může člověk vypít? Nejčastěji se uvádí množství 1,5–3 litry. Pokud chcete zjistit orientační množství vody, které byste měli denně za norm...


 • Proč pít vodu z kohoutku?
 • 1 litr vody z vodovodu je více než 100krát levnější než 1 litr balené vody. Je zdravotně nezávadná a pod stálou kontrolou laboratoře. V některých parametrech dokonce podléhá přísnější kontrole než balená voda. Vždy čerstvá u vás doma – voda je „uskladněna" v chladu a temnu ve vodovodním potrubí, kde se nekazí.Proč nepít vodu z kohoutku? To vše vede k tomu, že voda, která teče z kohoutků obsahuje c...


 • Co všechno se počítá do pitného režimu?
 • Počítají se všechny tekutiny - i ty, které přijmeme v ovoci, v polévce, kávě nebo ve víně. Ovšem druhá věc je, jak látky v nich obsažené na organismus působí. Káva a alkohol naše tělo odvodňují, slaná polévka nebo omáčka mění osmotický tlak a zvyšuje tak nutnost vyššího příjmu tekutin.Pravdou je, že do pitného režimu se počítá opravdu všechno – přes veškeré nápoje až po polévky a další tekutiny. O...


 • Co pít přes den?
 • Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda. Vodu lze pít kohoutkovou nebo balenou, u balené vody věnujte pozornost informacím na obale. Můžete se setkat s vodou kojeneckou, pramenitou, přírodní minerální nebo pitnou.Kolik litrů by měl člověk vypít za den? Americká národní akademie věd, inženýrství a medicíny ve svých oficiálních dokumentech doporučuje denní příjem tekutin 2,7 litru pro...


 • Co je nejlepší na pití?
 • Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda. Vodu lze pít kohoutkovou nebo balenou, u balené vody věnujte pozornost informacím na obale. Můžete se setkat s vodou kojeneckou, pramenitou, přírodní minerální nebo pitnou.Někdy tápeme, co je vhodného na zapití. Světlým pivem máloco zkazíme, je vhodné ke grilovaným jídlům, pálivým pokrmům i ke smetanovým omáčkám. Tmavý ležák je vhodný zase k...


 • Jaký je nejzdravější čaj?
 • Zelený čaj patří mezi tzv. pravé čaje (listy, které se k výrobě používají, totiž pocházejí z keře čajovníku), považuje se za nejzdravější a obsahuje také poměrně velké množství kofeinu (teinu).Jaký čaj je lepší pít před spaním heřmánkový nebo zelený? Zeleným a černým se vyhněte Zelené a černé čaje před spaním ne! Tyhle odrůdy totiž obsahují vysoké množství teinu. Mají tak podobné povzbuzující účin...


Comments

Leave a Comment

Posli nam email