• Home
  • Co to je litinové nádobí?

Co to je litinové nádobí?

Admin

Ask Q

Litinové nádobí je nádobí vyrobené z litiny. Ta má řadu vlastností, z čehož ceněné je především výborné vedení tepla a zároveň zachování tvarové stálosti ve vysoké teplotě. Z toho důvodu se litina využívá i pro výrobu krbových roštů.

Jaké litinové nádobí?

Nádobí ze smaltové litiny je vhodný do myčky nádobí a můžete v něm jídlo uskladňovat v chladničce. Surová litina je náchylná k oxidaci, to znamená k rezivění, a je tedy třeba toto nádobí často používat. Je třeba litinové nádobí ze surové litiny před prvním použitím vypálit.

Jak vyčistit litinové nádobí?

Čištění a skladování litinového nádobí K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, ...), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky. Nemyjte litinové nádobí v myčce!

Jak používat litinové nádobí?

Před použitím i po použití je ideální potřít celý povrch jedlým olejem, a to i zvenčí, kde nepřichází do styku s jídlem. Nádobí z přírodní litiny musí být při skladování suché. Ideálně toho docílíte, pokud ho po umytí necháte zahřát na plotně, dokud se voda neodpaří.

Jak smažit na litinové pánvi?

Litinová pánev se vypaluje tak, že do ní nalijete asi 2 cm oleje s vyšším kouřovým bodem (například řepkový olej), pánev postavíte na zapnutou plotýnku a zahříváte, až se z oleje začne kouřit. Necháte asi 2 minuty, poté stáhnete z plotýnky a necháte olej vychladnout.

Jak vařit na litině?

Litinové nádobí není vhodné k přípravě pokrmů nasucho. Litinové rukojeti a držátko z nerezu na litinové poklici (u litinových hrnců) jsou při vaření horké. Pro manipulaci s litinovým nádobím při vaření používejte chňapky, utěrky, nebo silikonové návleky na rukojeti. Než litinu po vaření začnete mýt, nechte ji zchladit.

Jak vybrat litinový hrnec?

Litinové hrnce jsou masivní, odolné, dobře vedou teplo a mají dlouhou životnost. Odolají vysokým teplotám i kontaktu s tvrdými nástroji. Celolitinové hrnce je možné používat na všech typech ohřevu včetně vaření na ohni a pečení v troubě.

Jak umýt litinu?

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, ...), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.

Jak obnovit litinovou pánev?

Nádobí myjte výhradně ručně a ihned po umytí ho usušte. Po každém umytí celý povrch potřete slabou vrstvou jedlého oleje. Množství oleje musí být takové, aby nezanechalo lepkavou vrstvu a obnovilo lesk nádobí. Tímto způsobem nadlouho zachováte “seasoning” a ochráníte nádobí před vlhkostí.

Jak se zbavit rzi Na litině?

Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Jak vypálit litinový kotlík?

Nový litinový kotlík neboli Dutch Oven byste měli být před prvním použitím tzv. vypálit, tzn. umýt, usušit, potřít olejem a dát na půl hodinky do trouby nebo nad oheň. Kotlík po použití ošetřete tak, že jej jednoduše potřete solí, pořádně umyjete, usušíte a znovu potřete olejem.

Jak vybrat litinovou pánev?

Pokud však často vaříte omáčky nebo asijské jídla, rozhodně sáhněte po litinové pánvi s hlubším dnem, tzv. Woku . Pro milovníky šťavnatých pokrmů a grilované zeleniny je ideální grilovací pánev z litiny čtvercového tvaru s mřížkami na spodní části.

Jak opravit Litinovy hrnec?

Nejdříve korundovým pískem pod tlakem 6 barů důkladně odstraníme veškeré nečistoty a zbytky starých smaltů. Poté následuje série ručních nástřiků a výpalů smaltu Na konci tohoto procesu se vyloupne krásný kousek nádobí s trvanlivostí a funkčností na další desítky let.

Jak se starat o litinovou pánev?

Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!

Co je smaltovaná litina?

Specifika smaltované litiny Smalt je čistě minerální povlak vypečený a spojený se železem při vysoké teplotě, podobně jako když se glazuje keramika. Jeho základními vlastnostmi je extrémní odolnost proti odření a naprostá chemická netečnost.

Co vařit v litinovém hrnci?

V litinovém hrnci zprudka orestujete maso, když děláte základ na guláš, zrovna tak v něm můžete guláš hodiny dusit při nízké teplotě – na plotně nebo v troubě. Litina je rustikální, nádobí má působivé tvary, často smaltované v podmanivých barvách.

Jak obnovit litinovou pánev?

Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!

Jak odstranit rez z litiny?

Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Jak vycistit Pripaleny Litinovy hrnec?

Léty osvědčenou metodou, jak se zbavit připálenin a uvést nádobí do původního stavu, je nechat jej odmočit ve vodě. Nádobí jednoduše zalijete horkou vodou, přidáte saponát a necháte několik hodin či přes noc odstát. Většina připečených kousků vodu nasaje a uvolní se. K dočištění pak stačí použit houbičku a je hotovo.

Jak péct v litinovém hrnci?

Ano, litina bez problémů uvaří na plynovém sporáku, elektrické plotýnce, varné desce. Litinový pekáč nebo tál lze vložit do trouby, pánve jsou ideální na gril, na přímý oheň. Litina je přirozeně magnetická, takže nádobí můžete směle použít na indukci. Pokud nemá litinové nádobí dřevěné úchyty, upečete v něm v troubě.

Jak pečení beránka v litinové formě?

Je to kov, který můžeme vždy použít na jakémkoli sporáku, zejména pro indukci a samozřejmě v jakékoliv troubě. Vždy bychom však měli pamatovat, že k přenosu a vyložení takové formy z trouby je třeba používat kuchyňské rukavice, protože litina je velmi horká a obvykle nemá žádné izolované rukojeti z jiných materiálů.

Jaký hrnec na guláš?

Na guláš je potřeba velký hrnec nebo kastrol Gastro hrnce a kastroly na guláš musí mít velmi kvalitní úchyty, které nepovolí. Z vlastní zkušenosti víme, že některé levné hrnce mají velice nekvalitní úchyty a hrozí opaření obsluhy. Za nás: na vaření guláše doporučujeme KORKMAZ nebo Hascevher.

Co na indukci?

Vhodným nádobím na indukční desku je tedy to vyrobené z oceli nebo litiny, nikoliv však například z nerezové oceli či hliníku. Na indukci si neuvaříte ani v měděném, hliníkovém či snad skleněném nádobí. Naopak ideální nádobí je právě to litinové, jelikož se rovnoměrně zahřívá, krásně rozvádí a udržuje teplo.

Jak vyčistit litinový tál?

Snadné čištění Když se zamyslíme nad tím, co by asi udělaly naše prababičky, možná leckoho napadne, že křehkou litinu lze vyčistit sádlem. Zahřátý tuk usazeniny perfektně uvolní a sádlo se zbytky jídla jen po zchladnutí setřeme hadříkem. Pokud máme okolo plátů rám, zafunguje na něj namočený hadr s trochou soli.

Jak vyčistit litinovou mřížku?

Vezměte si plastový uzavíratelný sáček a přidejte do něj 5 lžic amoniaku. Potom do něj vložte mřížku či hořák, uzavřete jej a nechte působit 12 hodin. Pak stačí jednoduše setřít hadříkem a máte hotovo. Při této práci ale použijte rukavice.

Jak vyčistit litinový gril?

Litinové rošty a mřížky oplachujte pouze ručně a nikdy je nedávejte do myčky nádobí. Saponáty a čisticí prostředky na nádobí by totiž pronikly do struktury železné litiny a nešly by pouhým opláchnutím odstranit. Během grilování by pak mohly zahřáté chemikálie znehodnotit připravované jídlo.

Podobne clanky

Jak pracovat s litinovou pánví?

Jak pečení beránka v litinové formě?

Byly nase odpovedi uzitecne?

Ano Ne

Dekujeme mnohokrat za vasi zpetnou vazbu!

Mate nejake dalsi otazky?poslat zadost

FAQ

  • Jak rychle vyčistit játra?
  • Na detoxikaci a regeneraci jater platí pitný režim. V pitném režimu by měla figurovat hlavně voda ochucená čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo jaterní čaje s bylinkami, které podporují normální činnost jater.Jak dlouho trvá obnova jater? Tento proces bohužel trvá velmi dlouho a v závislosti na stupni poškození orgánu se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Je třeba poznamenat, že...


  • Jaké ovoce při jaterní dietě?
  • Co se týče ovoce a jaterní diety,vybíráme dobře vyzrálé plody. Ideální jsou jablka, meruňky, broskve, pomeranče, grepy, banány, kiwi a mandarinky. U ovoce s větším množstvím zrníček jako jsou jahody, meloun nebo hroznové víno jíme pouze dužinu. V menším množství lze konzumovat také švestky, višně a třešně.Vhodné potraviny při jaterní dietě nízkotučné mléčné výrobky libové maso (zejména kuřecí, tel...


  • Jak často jíst játra?
  • Jídelníček má být pestrý a stejně jako s masem ani s vnitřnostmi to není třeba přehánět. Obsah cholesterolu nebo třeba vitaminu A může ve velké míře škodit – a to nejen těhotným. Odborníci proto považují za optimální množství dát si játra dvakrát až třikrát do měsíce.Jak často jíst játra? Játra dodají ženám barvu a sílu Nutriční terapeutka Zuzana Douchová jasně říká: „Konzumace jater nepředstavuje...


  • Co dělají játra?
  • Starají se o metabolismus sacharidů, tuků i bílkovin. Produkují žluč i hormony. Ukládají a následně uvolňují glykogen, železo a některé vitamíny. Produkují bílkoviny krevní plazmy a v neposlední řadě také detoxikují organismus.Játra (latinsky iecur, řecky hepar) jsou největším vnitřním orgánem a centrálním orgánem látkové výměny (metabolismu). Mají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bíl...


  • Jaký čaj na játra?
  • Řada bylin podporuje jaterní funkce. Jedná se především o ostropestřec mariánský, smetanku lékařskou, čekanku či řepík.Jaký čaj je dobrý na játra? Řada bylin podporuje jaterní funkce. Jedná se především o ostropestřec mariánský, smetanku lékařskou, čekanku či řepík. Co škodí játrům? Co kromě alkoholu játrům škodí Nebezpečí zvyšuje i konzumace nezdravých tuků (hlavně trans mastných kyselin) a soli....


  • Jak podpořit regeneraci jater?
  • Zelená listová zelenina jako je rukola, polníček, špenát nebo čekanka je bohatá na antioxidanty, protizánětlivé látky a enzymy, které podporují tvorbu žluči. Mají také vysoký obsah chlorofylu, pomáhájí neutralizovat těžké kovy a další cizorodé látky, čímž podporují činnost jater.Vynikající rostlinou, která posiluje funkci jater a pomáhá je regenerovat, je smetanka lékařská neboli pampeliška. Nejle...


  • Které léky ničí játra?
  • Mezi nejčastější léky, které mohou poškozovat játra, patří např. statiny (léky na vysoký cholesterol) či některá antibiotika (obsahující amoxicilin, klindamycin, erythromycin).Které léky poškozují játra? Onemocnění jater způsobená toxickými látkami léky - některá antibiotika (např. vyšší dávky tetracyklinů), perorální antikoncepce, léky na epilepsii (např. kyselina valproová), cytostatika, anaboli...


  • Jak nastartovat játra?
  • Co kromě alkoholu játrům škodí Nebezpečí zvyšuje i konzumace nezdravých tuků (hlavně trans mastných kyselin) a soli. Vyhýbejte se proto hlavně smaženým pokrmům, vysoce technologicky zpracovaným produktům, uzeninám a obecně masným výrobkům, brambůrkám, tyčinkám nebo třeba trvanlivému sladkému pečivu.Zdravá třináctka – 13 potravin, které pomáhají regenerovat játra 1. Česnek I malé množství tohoto bí...


Comments

Leave a Comment

Posli nam email