Pomeranč oloumeme nakrájíme na kostičky , pomeranč prosypeme cukrem (1 kgpomeranče = 500 g cukru) a necháme 24 hodin proležet. Přidáme trochu citronové kůry, hřebíček, ananasovou tresť (i jinou, podle chuti) a vaříme, až zesklovatí. Necháme okapat, sušíme uloženou na plechu, potom ji přeložíme a sušíme druhou stranu.
Jak udělat kandovaný pomeranč?
Pomeranč oloumeme nakrájíme na kostičky , pomeranč prosypeme cukrem (1 kgpomeranče = 500 g cukru) a necháme 24 hodin proležet. Přidáme trochu citronové kůry, hřebíček, ananasovou tresť (i jinou, podle chuti) a vaříme, až zesklovatí. Necháme okapat, sušíme uloženou na plechu, potom ji přeložíme a sušíme druhou stranu.
Jak zpracovat pomerančovou kůru?
sušená pomerančová slupka je ideální přísadou sypaných čajů, strouhaná kůra vytvoří drť, která je výborná na ovonění pečených dezertů, dortových krémů a polev, dá se jí ochutit i ovocný salát či koktejl, kandovaná pomerančová kůra je skvělá v mrkvovém dortu, namočená v čokoládě nebo i jen tak samotná.
Jak správně sušit pomerančovou kůru?
Při dostatečném slunečním svitu se kůra usuší během dvou dní, při chladnějším počasí to bude trvat až pět dní. Zrychlenou variantou je, že kůru rozložíte na plech vyložený pečicím papírem a budete ji sušiti v troubě při teplotě 100 °C přibližně půl hodiny.
Jak uchovat pomerančovou kůru?
Skladování Sušenou pomerančovou kůru můžete uskladnit v dobře uzavřené nádobě nebo sáčku na suchém a temném místě, tím si zachová pronikavou vůni.
Jak udělat domácí pomerančový džus?
Pomeranče dobře omyjeme, nakrájíme na kostky i s kůrou (dávám 5 ks, z toho 2 s kůrou a 3 oloupané), namočíme do 1l vody a necháme stát v chladnu 24 hodin. Druhý den rozmixujeme a scedíme přes hustější cedník nebo přes plátno, zředíme 10 l svařené vody s 1 kg cukru, přidáme 50 g kyseliny citrónove a necháme vychladit.
Co se dá udělat z pomerančů?
Saláty s pomeranči Pomeranče jsou skvělé do zimních salátů, dají jim vůni a projasní je. Chuťově a barevně je doplňujeme se sladkými plátky banánů. Hodí se k nim mandarinky, kiwi a hrozny. Použití je snadné - stačí je oloupat, rozdělit na měsíčky a nakrájet na menší kousky.
Proč hoří pomerančová kůra?
Obsahuje silice, dříve také nazývané éterické oleje. Jsou zodpovědné za vůni citrusových plodů a nacházejí se ve váčcích v kůře plodu. Silice je hořlavá, o čemž se snadno přesvědčíte, když zmáčknete kus kůry těsně před plamenem hořící svíčky. Vznikne efektní ohňostroj z hořících kapek vonného oleje.
Co dělat s pomerančovou kůži?
V případě pomerančové kůže na stehnech a hýždích můžete vyzkoušet hlubokou masáž proti celulitidě, která podporuje prokrvení kůže a podkoží. Výhodná může být také laserová liposukce, která kůži viditelně zpevní a stáhne.
Co znamená pomerančová kůže?
Pokud lymfatický systém nefunguje tak, jak by měl, tukové buňky začnou vytvářet shluky v podkoží a vytvářejí se pověstné jamky. Pokud tukové buňky zbytní, začnou se vytlačovat „nahoru“. A tak vzniká hrbolatá pomerančová kůže.
Jak nejlépe usušit pomeranč?
Připravíme si plech vybavený pečicím papírem, kam plátky rozprostřeme tak, aby se na sebe nevrstvily. Sušíme přibližně na 50 stupňů a kolečka jednou za čas otočíme, aby se nekroutila na jednu stranu. Lze sušit i na více stupňů, ale pak je potřeba kolečka častěji obracet.
Jak sušit pomeranč bez sušičky?
Menší až středně velký pomeranč nakrájíme na plátky, ideální jsou asi 4 mm. Silnější kolečka špatně prosychají, slabší se rozpadají. Rozprostřeme je na plech s pečícím papírem, můžeme je také naskládat na rošt. Sušíme v troubě při 50 oC, během sušení kolečka průběžně otáčíme.
Na co se používá sušená pomerančová kůra?
Sušená mletá pomerančová kůra dodá pokrmům lehký ovocný nádech. Hodí se např. do omáček, asijských zeleninových a masových jídel, ovocných moučníků, perníků a vdolků. Skvělá je též na ryby, do pomazánek nebo k dochucení marinád.
Jak dlouho sušit pomeranče?
Osušené plátky pomerančů poskládáme na pečící papír (v jedné vrstvě) a vložíme je do vyhřáté trouby. Sušíme je v troubě cca 8 – 10 hodin.
Jak usušit plátky pomeranče?
Jak sušit pomeranč v sušičce Sušení v sušičce je asi nejjednodušší. Stačí očistit celé pomeranče, vysušit utěrkou a plod nakrájet na asi 4 milimetry silné plátky. Z průměrného pomeranče jich můžete získat až osm. Jestli je budete mít slabší, nevadí to, ale dávejte si pozor, aby se plátky neprotrhly.
Kde skladovat pomeranče?
Pomeranč: Celé pomeranče, stejně jako další citrusy, skladujte ideálně nemyté při pokojové teplotě. Nakrájené nebo oloupané pak v lednici v uzavřeném sáčku nebo vzduchotěsné nádobce.
Jak se dělá kandované ovoce?
Připravené ovoce se nechá několik dní v roztoku z cukru, který se postupně zahušťuje dalším přidáním cukru tak, aby jeho konečná koncentrace v roztoku byla až 75 procent. Kandování trvá 5 až 10 dní podle druhu ovoce a během této doby se v ovoci postupně sníží podíl vody.
Jak vyrobit Kandovanou Kuru?
Oloupané slupky z citronů, pomerančů a grepů nevyhazujte, ale naložte je do cukru. Získáte perfektní kandovanou citrusovou kůru, kterou dále využijte v biskupském chlebíčku, v marokánkách, pusinkách a jako ozdobu. Potřete ji čokoládou a podávejte jako cukroví.
Jak udělat pomerančový likér?
Z pomerančů oloupejte slupku a vložte ji do uzavíratelné litrové nádoby. Přidejte svitky skořice a vanilku. Vše zalijte vodkou, uzavřete a nechte za oknem minimálně 24 hodin macerovat. Pro přípravu sirupu nakrájejte oloupané pomeranče, 1–2 můžete přidat i se slupkou.
Jak se dělá Kandovaná dýně?
Dýně vydlabeme, zbavíme jader a nakrájíme na plátky silné 0,5 - 0,7 cm a velké asi 2 x 3 cm. Vložíme je do nerezového kastrolu, kam se vejdou asi 4 kg dýňových plátků. Zasypeme je balíčkem želírovacího cukru a dřevěnou špachtličkou je lehce promícháme; dýně začne nepatrně pouštět šťávu.
Proč pít pomerančový džus?
Pomerančová šťáva je totiž nejlépe vstřebatelným zdrojem vitamínu C. Kromě toho obsahuje také vápník, draslík, křemík a kyselinu citronovou, která je výborným detoxikačním prostředkem napomáhajícím vyplavování toxinů z těla.
Jak vyprat pomerančový džus?
Čistým bílým hadříkem jemně vytřete skvrnu a plochu okolo ní, abyste odstranili co nejvíce tekutiny. Dále obraťte oblečení rubem ven. Opláchněte skvrnu z rubové strany studenou vodou. Obraťte oblečení zpět na líc a potom naneste prací prostředek Persil na skvrnu.
Proč jíst pomeranč?
Obzvláště ceněno je bohatství vitamínu C v pomerančích. Plod vážící zhruba 180 g obsahuje asi 70 mg vitamínu C. Ten se účastní řady chemických reakcí látkové přeměny, podporuje vitalitu, duševní svěžest i štíhlost, aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí, mj. pohlavní.
Jak poznat dobrý pomeranč?
Jak poznat kvalitní pomeranč Plod si určitě osahejte – neměl by být ani výrazně měkký (tam hrozí plísně), ani lehčí (nižší váha svědčí o vysušené dužině). Kvalitní pomeranč má čistou kůru a měl by vonět.
Jak poznat Zraly pomeranč?
Podle vzhledu nelze snadno poznat ani odrůdu ani zralost pomeranče. Změna zabarvení ze zelené po oranžovou barvu probíhá pouze po několika chladných dnech zrání. V tropických pásmech tak mohou pomeranče zůstávat stále zelené. Pomeranče se musejí skladovat pečlivě, protože jsou velmi náchylné na otlačení.
Jak dlouho roste pomeranč?
Nároky citrusů Citrusy jsou stromy subtropického a tropického pásma – od toho se odvíjí jejich vyšší nároky na světlo, teplo a vodu. Ve svých přirozených podmínkách rostou ve 2 – 5 růstových periodách během 1 roku, v tropech rostou prakticky nepřetržitě, růst bývá přerušen jen suchem.