• Home
  • Jak vařit na litině?

Jak vařit na litině?

Admin

Ask Q

Litinové nádobí není vhodné k přípravě pokrmů nasucho. Litinové rukojeti a držátko z nerezu na litinové poklici (u litinových hrnců) jsou při vaření horké. Pro manipulaci s litinovým nádobím při vaření používejte chňapky, utěrky, nebo silikonové návleky na rukojeti. Než litinu po vaření začnete mýt, nechte ji zchladit.Litina má totiž skvělou schopnost rovnoměrně vést teplo a prohřívat tak celou plochu hrnce nebo pánve. Pokud vaříte na sklokeramické varné desce, vyvarujte se posouvání litinového nádobí přímo po povrchu. Vždy litinu nadzdvihněte a přemístěte, kam potřebujete.

Jak vařit na litinové pánvi?

Litinová pánev se vypaluje tak, že do ní nalijete asi 2 cm oleje s vyšším kouřovým bodem (například řepkový olej), pánev postavíte na zapnutou plotýnku a zahříváte, až se z oleje začne kouřit. Necháte asi 2 minuty, poté stáhnete z plotýnky a necháte olej vychladnout.

Jak vařit v litinovém hrnci?

Litinové pánve se skvěle hodí pro přípravu masa naprudko, protože se dají rozpálit i bez tuku na vysokou teplotu. Litinové hrnce naproti tomu skvěle a rovnoměrně propečou maso v troubě a jsou skvělé pro pomalé pečení při nižší teplotě. Poctivý a masivní litinový hrnec do trouby, Skeppshult.

Jak obnovit litinovou pánev?

Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!

Jak používat litinové nádobí?

Použití litinového nádobí Před použitím je doporučeno předehřát nádobí v troubě. Ohřívejte jej pomalu asi minutu a půl. Neumisťujte litinové nádobí na již rozpálenou plotnu. V případě prudké změny teplot může dojít k narušení struktury (až praskání) materiálu.

Jak čistit litinu?

K čištění používejte jen vlažnou vodu a kartáček na nádobí(případně škrabku), mnohdy však stačí pouze vytřít povrch papírovým ubrouskem.

Jak vypálit litinový kotlík?

Nový litinový kotlík neboli Dutch Oven byste měli být před prvním použitím tzv. vypálit, tzn. umýt, usušit, potřít olejem a dát na půl hodinky do trouby nebo nad oheň. Kotlík po použití ošetřete tak, že jej jednoduše potřete solí, pořádně umyjete, usušíte a znovu potřete olejem.

Jak péct v litinovém hrnci?

Ano, litina bez problémů uvaří na plynovém sporáku, elektrické plotýnce, varné desce. Litinový pekáč nebo tál lze vložit do trouby, pánve jsou ideální na gril, na přímý oheň. Litina je přirozeně magnetická, takže nádobí můžete směle použít na indukci. Pokud nemá litinové nádobí dřevěné úchyty, upečete v něm v troubě.

Co to je litinové nádobí?

Litinové nádobí je nádobí vyrobené z litiny. Ta má řadu vlastností, z čehož ceněné je především výborné vedení tepla a zároveň zachování tvarové stálosti ve vysoké teplotě. Z toho důvodu se litina využívá i pro výrobu krbových roštů.

Jak pečení beránka v litinové formě?

Je to kov, který můžeme vždy použít na jakémkoli sporáku, zejména pro indukci a samozřejmě v jakékoliv troubě. Vždy bychom však měli pamatovat, že k přenosu a vyložení takové formy z trouby je třeba používat kuchyňské rukavice, protože litina je velmi horká a obvykle nemá žádné izolované rukojeti z jiných materiálů.

Jak vyčistit litinový tál?

Snadné čištění Když se zamyslíme nad tím, co by asi udělaly naše prababičky, možná leckoho napadne, že křehkou litinu lze vyčistit sádlem. Zahřátý tuk usazeniny perfektně uvolní a sádlo se zbytky jídla jen po zchladnutí setřeme hadříkem. Pokud máme okolo plátů rám, zafunguje na něj namočený hadr s trochou soli.

Jak se zbavit rzi Na litině?

Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Jak vyčistit starou litinovou pánev?

Pánev umyjte horkou vodou s trochou jaru nebo domácího prostředku a pusťte se do cídění klasickou kovovou drátěnkou. Jakmile je pánev zbavena nánosů rzi, znovu ji umyjte a důkladně vysušte. K vaření ji musíte ještě vypálit, aby litina získala zpět své antiadhézní vlastnosti.

Jak opravit Litinovy hrnec?

Nejdříve korundovým pískem pod tlakem 6 barů důkladně odstraníme veškeré nečistoty a zbytky starých smaltů. Poté následuje série ručních nástřiků a výpalů smaltu Na konci tohoto procesu se vyloupne krásný kousek nádobí s trvanlivostí a funkčností na další desítky let.

Jak odstranit rez z pánve?

Povařte bílý ocet Nalijte do hrnce stejný poměr bílého octa a vody a mírným varem asi 15 minut povařte. Po vychladnutí houbičkou nádobí omyjte, může se trochu přitlačit. Nakonec nádobí spláchněte teplou vodou.

Jak opravit Litinovy hrnec?

Nejdříve korundovým pískem pod tlakem 6 barů důkladně odstraníme veškeré nečistoty a zbytky starých smaltů. Poté následuje série ručních nástřiků a výpalů smaltu Na konci tohoto procesu se vyloupne krásný kousek nádobí s trvanlivostí a funkčností na další desítky let.

Jak vybrat litinovou pánev?

Pokud však často vaříte omáčky nebo asijské jídla, rozhodně sáhněte po litinové pánvi s hlubším dnem, tzv. Woku . Pro milovníky šťavnatých pokrmů a grilované zeleniny je ideální grilovací pánev z litiny čtvercového tvaru s mřížkami na spodní části.

Jak vyčistit plynové hořáky?

Znečištěný hořák zhoršuje kvalitu plamene Nechte je proto několik minut odmočit v jarové vodě a jednotlivé zářezy vyčistěte starým zubním kartáčkem nebo silnější jehlou. Hořák nechte zcela uschnout, a teprve pak ho vraťte zpět.

Jak vyčistit pánev?

Postup je přitom velmi jednoduchý: Na připálená místa nasypejte vrstvu jedlé sody a navlhčete ji vodou (soda by měla začít pěnit). Nechejte cca 10 minut působit. Poté zdrsnělou stranou houbičky na nádobí nebo plastovou drátěnkou krouživým pohybem odstraňte nečistoty.

Jaký je lepsi kotlík na oheň?

Zde je pár rad : Outdoorový kotlík na oheň jako základní turistické nádobí je ideální pro ty, kteří ocení mimořádnou chuť pokrmů připravených na ohni a chvíle strávené s přáteli a rodinou. Jídlo z kotlíku na guláš se vyznačuje skvělou chutí a vůní, na kterou se dlouho vzpomíná.

Jaké je nejlepší nádobí na indukci?

Vhodným nádobím na indukční desku je tedy to vyrobené z oceli nebo litiny, nikoliv však například z nerezové oceli či hliníku. Na indukci si neuvaříte ani v měděném, hliníkovém či snad skleněném nádobí. Naopak ideální nádobí je právě to litinové, jelikož se rovnoměrně zahřívá, krásně rozvádí a udržuje teplo.

Jak vyklopit chleba z hrnce?

Jak se vyrábí hrnec?

Tradičním materiálem pro výrobu hrnců byla pak dlouhou dobu smaltovaná ocel. Po krátké době používání hliníkových slitin se dnes preferuje korozivzdorná ocel. Pro použití na indukčních vařičích se hrnce z korozivzdorné oceli zhotovují se sendvičovým dnem.

Jak vybrat litinový hrnec?

Litinové hrnce jsou masivní, odolné, dobře vedou teplo a mají dlouhou životnost. Odolají vysokým teplotám i kontaktu s tvrdými nástroji. Celolitinové hrnce je možné používat na všech typech ohřevu včetně vaření na ohni a pečení v troubě.

Co delat kdyz nejde vyklopit beránek?

Když nejde upečené těsto vyklopit, formu s beránkem zabalíme na chvíli do utěrky namočené ve studené vodě a teprve potom beránka vyklopíme. Pokud stále nejde beránek vyklopit, můžeme tento postup několikrát opakovat. Beránka necháme zcela vystydnout na drátěné podložce. Zůstane křupavý a nezvlhne odpařující se vodou.

Kdy se vyklápí beránek?

Při pečení je potřeba ohlídat, aby nevznikla krusta. Proto špejlí těsto průběžně zkoušejte, a jakmile se přestane lepit, vyndejte z trouby a nechte 5 až 10 minut vychladnout. Poté vyklopte. Formu lze také zabalit do studené vlhké utěrky a následně beránka opatrně z formy vyklopit.

Podobne clanky

Jak vyčistit litinový hrnec?

Jak pracovat s litinovou pánví?

Byly nase odpovedi uzitecne?

Ano Ne

Dekujeme mnohokrat za vasi zpetnou vazbu!

Mate nejake dalsi otazky?poslat zadost

FAQ

  • Jaký olej je lepší?
  • Slunečnicový olej předčí řepkový olej chutí i větším množstvím vitamínu E. Obsahuje také tokoferoly, lecitin a karotenoidy, které působí na lidský organizmus jako zdraví prospěšný antioxidant. Podobně jako řepkový olej má velmi nízký obsah nasycených (pro lidské zdraví škodlivých) mastných kyselin.Který olej je lepší: 5w30 nebo 5w40 v létě Vzhledem k tomu, že olej 5W40 je viskóznější, vytváří na p...


  • Kolik g tuků denně?
  • Z celkovéjho denního energetického příjmu by měly tuky tvořit zhruba 30 %, jejich absolutní denní příjem by nikdy neměl klesnout pod 50 g. Je však důležité vybírat ty správné tuky a ty nevhodné naopak omezit.Kolik g tuků na kg váhy? Obecné doporučení by mohlo vypadat nějak takto: Pokud chcete nabrat svalovou hmotu a sílu: 1 - 1,5 g/kg tělesné hmotnosti. Pokud chcete udržet stávající hmotnost: 1 -...


  • Co je tučné jídlo?
  • tučné kusy hovězího, vepřového a jehněčího masa. tmavé kuřecí maso a drůbeží kůže. mléčná jídla s vysokým obsahem tuku (plnotučné mléko, máslo, sýr, zakysaná smetana, zmrzlina) tropické oleje (kokosový olej, palmový olej, kakaové máslo)Kolik tuku jíst? Jak jíst méně tuku? Méně energie – při ztrátě tuku platí pravidlo, že energie z toho co sníte, musí být nižší, než vydáte. Každý den byste měli sn...


  • Kde se vyskytují tuky?
  • Najdeme je v rostlinných olejích, rybách, avokádu a oříšcích. Dělíme je ještě dále podle poměru mono-nenasycených – a polynenasycených mastných kyselin. Olivový olej a řepkový jsou mono-nenasycené tuky. Těchto tuků bychom měli denně přijmout lehce přes 10 procent našeho energetického příjmu.V těle organizmů. Tuky mohou být původu rostlinného i živočišného. Jako esenciální látky jsou přítomny ve vě...


  • Kolik tuků by měl člověk sníst?
  • Dávejte v jídelníčku přednost tukům rostlinného původu (kvalitní rostlinné oleje, ořechy a semínka, avokádo). Z celkovéjho denního energetického příjmu by měly tuky tvořit zhruba 30 %, jejich absolutní denní příjem by nikdy neměl klesnout pod 50 g. Je však důležité vybírat ty správné tuky a ty nevhodné naopak omezit.Kolik tuku na 1 kg? Obecné doporučení by mohlo vypadat nějak takto: Pokud chcete n...


  • Jaký je rozdíl mezi slunečnicovým a řepkovým olejem?
  • Naproti tomu slunečnicový olej v podstatě neobsahuje téměř žádné omega 3 mastné kyseliny, přesto jej 4 články z 26 doporučovaly konzumovat kvůli zvýšení příjmu těchto esenciálních mastných kyselin. Řepkový olej je díky vyššímu podílu mononenasycených mastných kyselin vhodnější na smažení než olej slunečnicový.Slunečnicový vs. řepkový olej Slunečnicový olej se vyznačuje vysokým podílem mastných (es...


  • Co na chleba při dietě?
  • Který chleba jíst při dietě? Pečivo vhodně kombinujte s bílkovinami – masem, mlékem, mléčnými výrobky – nebo tukem (lepší jsou rostlinné tuky) a se zeleninou. Přidání bílkoviny nebo tuku a zeleniny totiž ještě více výsledný glykemický index pokrmu snižuje.Který chleba jíst při dietě? Pečivo vhodně kombinujte s bílkovinami – masem, mlékem, mléčnými výrobky – nebo tukem (lepší jsou rostlinné tuky) a...


  • Čím nahradit rámu?
  • Jako náhražky másla lze použít olej, různá pyré, jogurt a další. Máslo můžete nahradit i rostlinnými oleji. Jen si vzpomeňte na olejovou bábovku. Olej se používal při pečení vždy a výsledek není nijak zvlášť odlišný.Co dát do buchty místo másla? Jako náhražky másla lze použít olej, různá pyré, jogurt a další. Máslo můžete nahradit i rostlinnými oleji. Jen si vzpomeňte na olejovou bábovku. Olej se...


Comments

Leave a Comment

Posli nam email