Řecké olivy, stejně jako řecký olivový olej, jsou považovány za jedny z nejkvalitnějších a jsou známy po celém světě. Na Krétě, která má pro pěstování oliv jedny z nejlepších podmínek v Řecku, roste celkem kolem 30 milionů olivovníků.
Jak poznat zralou olivu?
Zelené olivy se sbírají na podzim ještě v nezralém stavu a mají více nahořklou chuť. Aby zelené olivy byly poživatelné, je potřeba je naložit a zcela zbavit oleuropeinu pomocí louhu. Naopak černé olivy jsou sbírané ve zcela zralém stavu v zimě a jejich chuť je jemnější.
Jak se dělají černé olivy?
Přirozeně černé olivy (resp. spíše hnědé až fialové) jsou skutečně dozrálé zelené olivy stejného druhu. 2. Zelené olivy jsou ještě nedozrálé plody, které už ale dosáhly plné velikosti.
Jak chutná čerstvá Oliva?
Pozor ale - čerstvé olivy mají výrazně hořkou chuť. Proto je v obchodech najdete všelijak upravené v nejrůznějších nálevech, kvašené, naložené v soli nebo bylinách - těmito úpravami se hořká chuť ztrácí a naopak spousta příjemných chutí přibude.
Jak podávat olivy?
Obecně však platí, že se olivy servírují na miskách, bez nálevu. Po ruce bychom měli mít napichovátka, abychom do nich nebořily prsty. Také se doporučuje olivy před podáváním pokapat olivovým olejem, získají tak lesk, zvýrazní barvu a neoschnou.
Které olivy jsou zdravější?
Proč jíst olivy?
Proč jsou olivy zdravé? Olivy jsou bohatým zdrojem vitamínů A a E, nenasycených mastných kyselin (fungují jako známý koenzym Q10), antioxidantů (odbourávají nebezpečné volné radikály v těle), přírodní vlákniny a minerálů – zejména železa, vápníku, draslíku a hořčíku.
Jaký je rozdíl mezi černými a zelenými olivami?
Rozdíl je v tom, že zelené olivy se sbírají jako první. Všechny olivy jsou zpočátku zelené (příkladem jsou i extra panenské olivové oleje). Zráním se začnou zabarvovat do fialového odstínu, dokud úplně nezčernají. Černé olivy mají silnější chuť a déle vydrží.
Kde se nejvíce pěstují olivy?
Asi 90 procent všech olivovníků na světě se pěstuje v oblasti Středomoří, z toho 60 procent je soustředěno v Itálii, Španělsku a Řecku. Olivy se pěstují také v Turecku, Tunisku, Portugalsku, Sýrii a Maroku.
Jak se delaji olivy?
Až nebudou hořké připravte si nálev na uskladnění ze 4 litrů studené vody, 1,5 šálku nakládací soli a 2 šálku vinného octa. Přecezené olivy dejte do sklenice zalijte nálevem a podle chuti můžete přidat, česnek, celý pepř nebo plátky citrónu. V uzavřené nádobě vydrží v lednici cca 1 rok.
Co je oliva ovoce nebo zelenina?
„Oliva je také ovocný druh. Mezi ovocem bych ještě rozlišil druhy, které mají dužnaté plody. Těch je většina. V mnoha případech jsou sladké, protože obsahují poměrně značné množství cukru.
Jak jíst olivy s peckou?
A pecka? Na rozdíl od třešní (viz) považujeme vysloveně za přehnané odkládat pecku olivy lžičkou do popelníku. Měli bychom požádat hostitele nebo barmana o talířek, pecku diskrétně vyplivnout do jamky, která vznikne při lehce sevřené pěsti mezi palcem a ukazováčkem, a pak ji upustit na talířek.
Jak zbavit olivy soli?
Zelené, červené, černé Čerstvě sklizené olivy (v jakémkoli stádiu zralosti) jsou takřka nepoživatelné, protože jsou maximálně hořké. Proto se sklizené olivy několik hodin až dní louhují v roztoku hydroxidu sodného. Potom se na několik dní naloží do vodní lázně, aby se louh vymyl.
Kdy jsou olivy zralé?
Zrání oliv na severní polokouli: V dubnu (s mírnými rozdíly mezi jednotlivými zeměmi díky různé meteorologii) se objevují na olivovníku bílá kvítka. V červnu olivy mění barvu - ze zelené, přes fialovou až po černou. Plod se postupně plní olejem. V září probíhá sklizeň zelených oliv, v prosinci sklizeň černých oliv.
Jak dlouho vydrží otevřené olivy?
Olivy by měly být nejlépe skladovány na tmavém, chladném místě chráněném před světlem. Nejlepší je skladovat olivy i po otevření v uzavíratelné nádobě. Za optimálních podmínek vydrží otevřené olivy přibližně dva týdny.
Odkud jsou olivy?
Olivovník evropský (Olea europaea) je strom z čeledi olivovníkovité (Oleaceae). Pochází z Asie a Afriky, avšak dnes se s ním běžně setkáme ve středozemních oblastech Evropy. Jeho plody olivy mají význam pro potravinářství, lékařství a kosmetiku.
Co obsahuje kapary?
Kapary posilují imunitu Obsahují vlákninu, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakaroten a kyselinu listovou, také železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, mangan, měď, zinek, selen, sodík. Mají příznivý vliv na imunitní systém.
Kolik oliv denně?
Mlsání sedmi oliv denně (tj. 25g/den) je odborníky doporučená denní dávka pro dospělého. Více než sedm oliv by pak měly jíst osoby se zvýšenou námahou, jako jsou sportovci a časově vytížení pracující. Méně než sedm oliv denně by naopak měli jíst lidé obézní nebo ti z nás, kteří trpí na vysoký krevní tlak.
Co je uvnitr oliv?
Olivy mají tyto speciální vlastnosti Olivy jsou malé peckovice o velikosti bříška prstu obsahující nejedlou, tvrdou pecku. Jejich gumovitá dužina má velmi plnou chuť, a proto se výborně hodí jako přísada do nejrůznějších pokrmů.
Co je olivy?
Olivy jsou plodem olivovníku evropského (Olea europaea). Pochází z Afriky a Asie, ale dnes hojně roste ve středozemních oblastech Evropy. Navzdory tomu, že se běžně používají do slaných pokrmů a plní se různými pikantními nádivkami, patří olivy mezi ovoce. A jsou jedním z jeho nejpěstovanějších druhů.
Kdy se sklízí olivy?
Sběr oliv běžně probíhá, v závislosti na lokalitě, od listopadu do přibližně půlky února. Olivy určené ke konzumaci se sbírají od konce listopadu. Výnosnost olivovníku roste až do 40. roku po vysazení.
Jak často zalévat olivovník?
Zalévání olivovníku Olivovníky nesnesou přebytečnou vodu, proto je požadováno pouze zalévání. Každé dva týdny během fáze růstu, která trvá přibližně od května do července, přidávejte do vody hnojivo vhodné právě pro olivovníky.
Jak se starat o olivovník v zimě?
Olivovník je především subtropický strom a v našich podmínkách by nepřežil zimu. To znamená, že musí přezimovat ve světlé, ale chladné místnosti s teplotou nejlépe kolem deseti stupňů. Olivovník vyžaduje dostatek čerstvého a suchého vzduchu. Nesnáší vlhko, takže opatrně se zálivkou.
Jak poznat stáří olivovníku?
Jeho věk není možné přesně určit, jelikož má dutý kmen, což je pro staré olivovníky charakteristické, odhaduje se na 3-5 tisíc let. Pro Řeky je tento olivovník posvátným stromem.
Co je Olivová Tapenáda?
Do mixéru dáme olivy, česnek, sušená rajčata a olej ze sušených rajčat. Podle potřeby přidáme trochu olivového oleje a rozmixujeme na hladkou pastu. Dochutíme trochou citronové šťávy a mírně osolíme. Vmícháme nasekané bylinky a podáváme.
Co je to Tapenada?
Název pochází z provensálského výrazu pro kapary – tapenas. Některá data mohou pocházet z datové položky. Tapenáda má podobu pasty z rozmělněných vypeckovaných oliv, kapar, ančoviček a olivového oleje, může se přidat také česnek, citronová šťáva, piniové oříšky, provensálské koření, černý pepř nebo chilli paprička.